Timisoreanul Fenici inscrie pentru Romania, care revine de la -7 pentru a invinge Israelul

Ce incepe rau, uneori se termina bine. Nationala masculina de handbal a Romaniei a invins formatia Israelului cu scorul de 30-27 (13-15), la Tel Aviv, in prima mansa a play-off-ului de calificare in faza a doua a preliminariilor Campionatului European din 2018.

Pe hartie, meciul era considerat foarte accesibil pentru tricolori, care insa au fost surprinsi de adversari. Romania a inscris doar doua goluri in primele 11 minute, iar in minutul 20 scorul era de 11-4 pentru Israel! Doar al doilea time-out solicitat de selectionerul Aihan Omer i-au trezit pe tricolori, care au inceput sa revina in joc.

Israel conducea la pauza cu 15-13, dar Romania si-a ridicat nivelul de joc in partea secunda si au condus ostilitatile, mai ales pe final de joc.

30-27 pentru tricolori, care vot juca returul de baraj, la Calarasi, duminica de la ora 18.

Timisoreanul Cristi Fenici, conducatorul de joc al nationalei a contribuit cu doua goluri, golgheterul echipei in acest joc fiind extrema Vali Ghionea, 7 goluri.

1. Fumoasa abordare insa cred ca sunt inca multe de analizat. Oricum ma bucur ca a fost abordat acest subiect. O sa marchez aceata pagina pentru a reveni mai tarziu, trebuie analizata