Timisoara obtine doua victorii in etapa intermediara din Liga secunda. ASU Poli a batut acasa, iar Ripensia in deplasare, pe UTA

Ripensia Timisoara este marea invingatoare rundei a 35-a din liga secunda. Trupa in rosu si galben a repurtat cea mai importanta victorie stagionala, un 3-2 la Siria, pe terenul formatiei UTA Batrana Doamna, golul victoriei venind in prelungiri. Intr-un alt joc, cu final asteptat de aceasta data, ASU Poli a invins Foresta Suceava pe care o trimite in liga a III-a.

Ripi a facut un meci mare la Siria desi s-a vazut condusa din minutul 7, dupa reusita lui Darius Buia. Incetul cu incetul, elevii lui Ciprian Urican au prins curaj si au ajuns sa domine mijlocul terenului, iar dupa cateva ocazii, Dumiter a egalat din pasa lui Mediop in minutul 31, si dupa 60 de secunde, Adrian Ungureanu a facut 1-2, cu un sut frumos din voleu.

In partea secunda s-a jucat deschis, ambele echipe avand ocazii de gol. Toma a egalat in minutul 85 si se parea ca meciul se va termina la egalitate, la fel ca in tur (1-1), dar Badauta a punctat din 16 metri pentru 2-3. Un succes care practic salveaza Ripensia de la emotiile retrogradarii.

In runda viitoare, timisorenii vor juca, sambata, de la ora 11.00, acasa cu Pandurii Tg. Jiu, o echipa ce inca se lupta sa scape de Liga a III-a. Daca vorbim de esalonul 3, acolo va ajunge cu siguranta Foresta Suceava. Cu un lot deplasat pe Bega de doar 13 jucatori, bucovinenii au fost prada usoara pentru alb-violetii de la ASU Poli, care parca nici nu au fortat pentru a obtine victoria. Succesul a venit logic si meritat, „echipa suporterilor” impunandu-se cu 2-0 (2-0), dupa golurile marcate de Deian Sorescu si Vasile Nicolae.

A fost si ultimul joc din acest sezon pentru violeti pe Stiinta, deoarece meciul de ramas bun, acasa, al sezonului, chiar contra Ripensiei, se va disputa pe Dan Paltinisanu. Poli va evolua runda viitoare, duminica, de la ora 11.00, la Oradea, cu Luceafarul.