Timisoara invinge campioana Oradea in cel mai palpitant meci de baschet al sezonului regulat

TIMISOARA. Etapa a 19-a va ramane una speciala, atat pentru jucatorii si suporterii BC SCM Timisoara, cat si pentru istoria acestui sezon regulat. Dupa o partida care a avut nevoie de doua reprize suplimentare, Leii din Banat au invins Leii bihoreni dupa un meci spectaculos, 85-84.

Trebuie spus insa ca intalnirea nu a impresionat din punct de vedere al valorii jocului in sine, impresionand insa prin lupta acerba pentru victorie si desele schimbari de lider.

Dupa un 3-0 in debut, oaspetii au fost mai atenti sub panou si au gresit mai putin pentru a conduce la pauza cu 38-33. Oradea a avut si 8 puncte avans, atat in sfertul II, cat si in al III-a, insa Jonte Flowers, decisiv in victoria cu Galatiul a dat semnul revenirii chiar in ultimele secunde ale partii a treia. 53-49 pentru BCT a fost scorul cu care s-a intrat in ultima perioada de 10 minute si acelasi Flowers a punctat pe banda rulanta pentru un maxim de +9. Oaspetii, campionii en-titre au revenit pe final si au egalat in ultimul minut, 69-69, apoi ambele grupari au trecut pe langa victorie.

S-a intrat in prelungiri, Timisoara a fost din nou prima in avantaj, Oradea a revenit, a egalat si chiar a avut sansa victoriei, insa dupa o prima repriza suplimentara scorul era egal, 78-78. Au mai urmat alte 5 minute tensionate, banatenii din nou au condus primii, au avut si +5, si in cele din urma s-au impus cu 85-84, insa Zeno de la oaspeti a ratat din nou ultimul atac.

Una peste alta victorie meritata pentru BC SCM Timisoara, care cu o rotatie mai scurta si cu un Jeremic inca nerefacut s-a impus in fata unei echipe ce s-a remarcat pozitiv si acest an si in Europa.

Flowers a fost din nou omul meciului, contribuind cu 22 de puncte si 7 recuperari. Americanul a fost urmat in topul marcatorilor echipei gazda de Jeremic – 14 puncte si Komatina – 12, insa Ionut Dragusin a muncit din greu pentru un double-double meritat, 10 puncte, 11 recuperari. De la oaspeti, Denison a avut 20 de puncte si 9 recuperari, iar Pasalic 17 puncte.

Timisoara merge acum pentru o victorie si la Baia Mare, dupa care va continua in turneul Final 8 al Cupei Romaniei.