Timisoara invinge Aradul (si) la baschet feminin! A doua oara in acest start de sezon

CS SCM Timisoara a invins pe FCC ICIM Arad la o diferenta de 10 puncte, 73-63 in etapa a 4-a a Ligii Nationale de baschet feminin disputat in Sala Constantin Jude. Banatencele, fara victorie in elita au invins Aradul si in Cupa Romaniei.

CITESTE SI: Eveniment fastuos aproape de Timisoara. Imparatul Franz Joseph si imparateasa Sissi se intorc in Banat pentru o plimbare prin colonada de la Buzias, intr-o atmosfera de poveste, cu muzica si costume de epoca

Conducerea clubului a trasat echipei 5 victorii la rand, dupa inceputul slab de campionat, iar fetele pregatite de Mihai Coldea a aratat o alta atitudine in jocul cu „vecinele” de la nord de oras. Chiar daca diferenta a fost de 10 puncte jocul a aratat echilibrat pe toata durata lui. Dupa un prim sfert egal, 17-17, gazdele s-au desprins doar la un punct la pauza mare, 37-36. Sfertul 3 a fost bun pentru violete, care s-au aparat foarte bine si au castigat sfertul cu 19-10, ca ultimul safie egal, 17-17, consfiintind astfel victoria banatencelor cu 73-63 (cu cateva inainte de final tabela arata 62-59).

De la CS SCM Timisoara s-au remarcat: Maegan Conwright cu 16 puncte (2×3), o recuperare si 6 pase decisive, Leeza Burdgess cu 13 puncte, 10 recuperari si 3 pase decisive și Dlesha Arlene Lloyd cu 11 puncte (1×3), 11 recuperari si doua pase decisive.

De partea cealalta s-au remarcat Brandi Wingate cu 18 puncte, 5 recuperari, Brandy Montgomery cu 15 puncte (2×3) si Matea Tavic cu 12 puncte (1×3).

Intr-un alt meci din weekend, Timba Timisoara nu a avut nicio sansa in Banie, unde a inregistrat al doiilea esec din sezonul regulat, 90-103. Banatenii chiar daca s-au descurcat pe partea ofensiva, 7 jucatori avand cel putin 10 puncte marcate, au pacatuit din nou la posesii pierdute, 27. Timba va juca miercuri returul cu Poli Iasi din Cupa Romaniei, ei pierzand prima mansa la 4 puncte.