Timisoara cucereste Craiova la baschet, cu Rambo in prima linie!

Victorie enorma pentru „Lei”, intr-un joc aproape decisiv pentru accederea in play-off! BC SCM Timisoara s-a impus la Craiova, scor 83-77, intr-un meci contand pentru etapa a 14-a din sezonul regulat al Ligii Nationale de baschet masculin.

Dupa un start fulminant pentru banateni, 23-11 dupa primul sfert, a urmat un partial de 9-0 pentru olteni care au i9ntrat astfel in joc, iar la pauza mare, tabela arata egalitate, 39-39.

Gazdele incep mai bine partea secunda a partidei si se desprind la 6 puncte, dar de aceasta data Timisoara revine in joc, mai ales datorita lui Rambo, jucator tinut mult timp in afara lotului, doar pentru ca dorea mai multa atentie. Iar americanul a tras astazi echipa dupa el, iar victoria, meritata de altfel i se datoreaza in mare masura. A fost 83-77 pentru BC SCM Timisoara care obtine a doua victorie pe teren strain din acest sezon si a 7-a din sezonul regulat, dupa 13 jocuri disputate.

Rambo a avut astazi 26 puncte, 9 recuperari, 7 pase decisive, Jeremic a adaugat 16 puncte, iar Diaz a terminat cu 13 puncte pentru Timisoara. In replica, Hargrove a totalizat 30 puncte si 7 recuperari pentru Craiova.

Baschetbalistii banateni au incheait cu brio un 2016 bun pentru sportul timisean, si tot ei vor intra primii in „focuri” si in 2017, pentru ca vor evolua acasa inca din 8 ianuarie cu Steaua.