Timisoara a tremurat serios pentru victorie! Spectacol total la rugby

TIMISOARA. Dupa o pauza de aproape 4 luni, rugbistii Timisoarei au reintrat oficial pe teren, cu ocazia primei etape de Superliga contra Stelei, joc disputat astazi pe stadionul Dan Paltinisanu. Chiar daca jocul parea usor pe hartie… altfel au stat lucrurile pe dreptunghiul verde, banatenii luptand din greu pentru a obtine victoria.

Totul a inceput perfect pentru gazde, care au reusit un eseu la primul atac mai serios. Atunci, Shannan a gasit o bresa in defensiva vizitatorilor si a deschis jocul pe trei sferturi, Moala culcand balonul in terenul de tinta advers, eseu transformat de Calafeteanu. Raspunsul a venit insa imediat, Baraulea punctand si el prin eseu, dupa un mol de margine, iar Dumbrava aducand cele doua puncte aditionale, 7-7 si era clar ca meciul va fi unul deschis.

Calafeteanu a reusit apoi sa transforme o penalitate, dar si superbul eseu reusit de Conache, dupa o cursa de exceptie si un un-doi cu Moala, 17-7, dar Steaua a replicat din nou printr-un eseu reusit de Tupou, si chiar mai mult decat atat, oaspetii au intrat la cabine in avantaj, Dumbrava reusind sa transforme doua penalitati, 17-18.

In partea a doua, gazdele incep in forta, si reusesc un eseu rapid, dupa un mol de margine, netransformat insa, 22-18. Dumbrava reuseste apoi sa converteasca o penalitate de la 50 de metri, si tot Steaua mai pune pe tabela si alte 7 puncte, dupa un eseu transformat, 22-28. Banatenii nu cedeaza si lupta metru cu metru pentru a intoarce soarta partidei. Tanarul Muresan reuseste un eseu cat o victorie, la putine minute dupa ce a intrat in teren, dar Calafeteanu rateaza transformarea, 27-28. „Sarazinii” de Banat forteaza in continuare si Conache aduce echipa gazda in avantaj, transformand o penalitate in minutul 75, 30-28. Finalul este strans, iar Dumbrava are in ultimul minut sansa victoriei pentru oaspeti, dar rateaza doua lovituri de penalitate, spre usurarea celor aproximativ 1000 de oameni care au venit sa vada la lucru cea mai performanta echipa din Timisoara din ultimul „cincinal”.

Victorie astfel pentru Timisoara, 30-28, cu punct bonus ofensiv, dupa un meci foarte dificil, dar care a fost spectaculos si a facut o buna propaganda sportului cu mingea ovala.

Timisoara Saracens: Tarus, Capatana, Saulo, Lazar, Drenceanu, Morrison, Ianus, Burcea, Calafeteanu, Rose, Moala, Kinikinilau, Umaga, Shannan, Conache. Au mai intrat: Militariu, Sefania, Muresan, Maris, O’Donnel, Gorcioaia.