Timisoara 89ers, vicecampioana in primul campionat national de fotbal american, recunoscut oficial in Romania

Echipa banateana a pierdut finala disputata duminica pe Cluj Arena contra celor de la Cluj Crusaders, scor 8-14, dupa ce a condus pana aproape de finalul partidei.

La trei ani de la disputarea primului meci de fotbal american din Romania, Timisoara 89-ers si Cluj Crusaders au jucat, duminica, primul RoBowl oficial.  Meciul  disputat pe Cluj Arena a durat doua ore si jumatate.  Cu un touchdown reusit in sfertul doi, cei de la Crusaders au condus cu 6-0 la pauza, dar timisorenii au revenit si au intors scorul(6-8), dupa un safety al adversarilor si un touchdown reusit de Petre Catalin, in urma unei pase a lui Alex Roi.
Timisoara nu s-a putut bucura insa  de primul titlu national, pentru ca in ultimele 2 minute,  clujeanii  a mai reusit un touchdown, urmat de conversie si s-au impus cu 14-8.
Patru echipe au participat in total la primul campionat de fotbal american disputat dupa recunoasterea oficiala a acestui sport in Romania. Pe langa cele doua finaliste, Timisoara 89ers si Cluj Crusaders au mai jucat echipele  bucurestene  Warriors si Rebels.
Pe parcursul campionatului, Timisoara 89ers a reusit doua victorii, 12-8 la Bucuresti Rebels si 30-14 cu Bucuresti Warriors si au pierdut partida disputata la Timisoara cu adversara din finala, Cluj Crusaders(0-8).