Timba trimite in decisiv duelul cu Giurgiu din play-out. In cel de-al patrulea meci,’ursii’ au zdrobit echipa giurgiuveana, 118-65!

Galben-negrii au pierdut primele doua jocuri din play-out, disputate la Giurgiu, dar au reechilibrat balanta, dupa cele doua partide de la Timisoara.
Timisorenii au castigat sambata, 80-75, iar duminica au defilat in fata giurgiuvenilor.
Incurajati de rezultatul de sambata, elevii lui Bogdan Murarescu au inceput foarte bine cel de-al 4-lea meci cu CSS Giurgiu si au dominat clar jocul de la un capat la altul. La finele primului sfert, „ursii” conduceau deja cu 16 p(28-12) dupa ce au marcat 14 puncte consecutiv, iar pana la pauza, banatenii si-au marit si mai mult avantajul. Timba a plecat la cabine cu 19 puncte avans(50-31), dupa ce in minutul 19 a condus la 21 de puncte(50-29).
Sfertul trei a adus un ecart de 36 de puncte (74-38, min. 26) in dreptul timisorenilor, care u beneficiat din plin si de reusitele de trei puncte ale lui Horton, americanul bifand 6 „trite”, in acest joc.
Diferenta a crescut tot mai mult pe tabela pana la finalul partidei, desi Bogdan Murarescu a rulat toti jucatorii trecuti pe foaia de joc. Galben-negrii au depasit suta de puncte din minutul 37(101-57) si s-au impus apoi 53 de puncte avans(118-65).
La fel ca si in meciul de sambata, Hoton a fost cel mai bun marcator al timisorenilor cu 33 de puncte, urmat de Glynn cu 18 puncte si 11 recuperari, Huckaby, cu 15 puncte, Brown, 14 si Andries si Johnson, cate 13. De la CSS Giurgiu cele mai multe puncte le-a marcat Petty, 18.