THRILLER cu happy-end! ACS Poli Timisoara elimina detinatoarea Cupei Romaniei si merge in semifinale

TIMISOARA. Era clar ca desi provin din doua „medii” diferite, una dintre echipe trage la supravietuire, cealalta la podium, jocul dintre ACS Poli si CFR Cluj va fi echilibrat. A demonstrat-o si ultimele partide directe, incheiate la egalitate.

Astfel, primul joc din sferturile Cupei Romaniei se anunta pe muchie de cutit, si asa a fost! Clujul a incept mai bine, Larie a lovit bara inca din debut, dar Seroni a raspuns cu o actiune tipica, respinsa cu greu de Minca. Pana la pauza, ceferistul Omrani a trecut si el pe langa gol, astfel ca la vestiare s-a intrat cu 0-0.

Repriza secunda incepe cu eliminarea lui Seroni, foarte usor acordata de Adrian Cojocaru, astfel ca gazdele trebuiau sa reziste cumva in 10. Apoi, timisorenii puteau obtine cel putin un 11 metri, dar acelasi arbitru a trecut cu vederea unele faulturi din careul ceferistilor, dar si golul lui Barbut inscris din pozitie corecta, dar anulat la semnalizarea incorecta a tusierului. Pana la finalul celor 90 de minute, gazdele s-au aparat demn si au intrat in prelungiri.

Acolo, in situatia data, Timisoara s-a multumit sa ajunga la loviturile de departjare, obiectiv indeplinit, dar cu putin noroc, Barbut putea transa jocul in repriza secunda suplimentara. Astfel, totul s-a decis de la punctul cu var!

Departajare: Nascimento – gol, 0-1; Draghici – gol, 1-1; Lopes – gol 1-2; Fucek – gol, 2-2; Gomelt – gol, 2-3; Straut – ratare, 2-3; Larie – ratare, 2-3; Soljic – gol, 3-3; Omrani – gol, 3-4; Barbut – gol, 4-4!
Seria decisiva: Bud – gol, 4-5; Scutaru – gol, 5-5; Deac – ratare, 5-5; Neagu – GOL! 5-6!! Si astfel, impotriva pronosticurilor, ACS Poli merge in semifinale!

ACS Poli Timisoara: Curileac – Straut, Canu, Scutaru, Seroni, Poparadu, Soljic, Barbut, Croitoru, Fucek, Pedro Henrique. Au mai jucat: Popovici, Neagu
Antrenor: Ionut Popa

CFR Cluj: Minca – Tiago Lopes, Larie, Horj, Camora, Gomelt, Juan Carlos, Rus, Deac, Nouvier, Omrani. Au mai jucat: Nascimento, Sorsa, Bud
Antrenor: Vasile Miriuta

1. Bravo si sincere felicitarii tuturor implicati in fenomen …FELICITARIIIIIIII.