Thriller cu final fericit la Gara Mare. CFR Timisoara revine de la 0-2 si castiga

TIMISOARA. Primul meci disputat in noul sezon pe teren propriu de „leopradele” de la CFR nu va fi uitat prea curand de cei care au ales sa fie prezenti la arena de la Gara Mare pentru confruntarea cu Heniu Prundu Bargaului.

CITESTE SI: Cantecele care ridica suporterii in picioare, iar mii de inimi bat cu putere laolalta. Imnurile echipelor din Timisoara. Tie care iti place cel mai mult

Fetele lui Florin Bugar porneau cu prima sansa, mai ales ca au debutat bine in Superliga, 2-0 la Becicherecu Mic, in timp ce bistritencele pierdeau acasa cu Real Craiova. Insa primele 20 de minute de joc au fost de cosmar pentru gazde. Dupa ani de zile in care jucau cu portar improvizat, de astazi CFR are un portar de meserie, Georgia Darle, venita din Cluj, insa aceasta a gresit incredibil la o minge simpla, si astfel Dinescu a deschis scorul pentru oaspete, care dupa alte cateva minute aveau deja 2-0, dupa ce Papp a transformat un penalty provocat de Claudia Bistrian.

„Leopardele” nu au cazut insa dupa acest al doilea gol primit si au iesit curajos la atac, fiind rasplatite pentru acest lucru cu trei goluri in urmatoarele 15 minute, Mihaela Molnar a transformat un penalty obtinut de Larisa Sirbovan, care apoi a egalat dupa o pasa perfecta venita de la Manuela Voica. Si tot varful de lance Sarbovan a inscris din pozitie de unu la unu cu portarul advers, 3-2, scor cu care s-a intrat la pauza.

In partea secunda, oaspetele nu au mai contat in joc, ceferistele fiind foarte prezente in jumatatea adversa. Claudia Bistrian a marcat golul meciului, din corner, iar Alice Cociuba a reluat in vinclu o centrare a Manuelei Voica, stabilind si scorul final, care insa putea fi mult mai mare, 5-2.

Victorie meritata, dupa un inceput de joc complicat si CFR are 6 puncte din 6 posibile. Din pacate debutul portaritei Darle, nu a fost de bun augur, ea accidentand-o si pe Mihaela Molnar, care a parasit terenul la mijlocul primei parti.

CFR Timisoara: Georgiana Darle – Lidia Suvet, Claudia Bistrian, Mihaela Molnar, Denisa Heisu, Manuela Voica, Ozana Ababei, Maria Neacsu, Larisa Sirbovan, Alice Cociuba, Adelina Ion. Au mai jucat: Elena Obrad, Sabina Scurtu, Mihaela Durla.

In runda viitoare, CFR Timisoara joaca in deplasare pe terenul campioanei en-titre, Olimpia Cluj.