Stop joc pentru BC SCM Timisoara! Baschetbalistii banateni, eliminati de CSM Oradea

TIMISOARA. Trei meciuri parca trase la indigo! In fiecare, „Leii din Banat” au avut momente excelente in joc si pareau ca pot castiga in fata „leilor” bihoreni, dar de fiecare data, campioana de pe Crisul Repede a fost mai precisa atunci cand trebuia, in sfertul 4 si de fiecare data s-a impus pe final.

Dupa 2-0 la meciurile din Sala Antonio Alexe din Oradea, banatenii pareau decisi sa incearca sa lungeasca seria de partide, in timp ce elevii lui Cristi Achim vroiau sa termine conturile din meciul 3, pentru a se odihni pentru un duel infinit mai greu, cu U BT Cluj.

Desi condusi in primul sfert cu 5 puncte, violetii au preluat conducerea cu 19-15 la prima sirena. In sfertul 2, bihorenii au avut si un avantaj de 11 lungimi, ca gazdele sa reduca din diferenta pana la pauza mare 39-43. Banatenii s-au descurcat excelent in sfertul 3 si au intrat din nou in avantaj, 57-53. Mai mult, elevii lui Tudor Costescu pareau scapati in castigatori la 68-61, dar bihorenii au un partial de 16-3 pentru 71-77. Finalul este strans, BCT strange la un punct, dar nu poate incurca socotelile vizitatorilor, care se impun cu 84-86 si elimina din competitie echipa gazda.

Desi a inceput rezerva, Ocatvian Popa Calota a fost cosgheterul partidei cu 22 de puncte, demonstrand ca merita mai multe minute in acest sezon. O alta rezerva, de asemnea, care merita sa fie titular meci de meci, Andre Diaz a inscris si el 20 de puncte. Jeremic a adunat 18 puncte, fiind ca de obicei, indispensabil echipei. De cealalta parte, Sean Barnette a contribuit la victoria formatiei sale cu 20 de puncte si 7 recuperari, iar Zeno cu 20 de puncte si 5 pase decisive.

Oarecum nedreapta eliminarea timpurie a banatenilor, care meritau mai mult, decat aceste trei esecuri in ultimele minute, de fiecare data.