Steaua – Utrecht 3-1 * Steaua simte iar gustul victoriei in Europa

Steaua a invins intr-o maniera entuziasmanta pe Utrecht in Ghencea, scor 3-1, golul lui Gardos si dubla lui Bogdan Stancu aducand prima victorie a ros-albastrilor in cupele europene dupa patru ani de seceta. Echipa lui Marius Lacatus a mai avut numeroase ocazii in repriza a doua pe contraatac, dar si un penalty clar neacordat de arbitrul din Rusia. Dupa meciul dezastruos cu Utrecht din tur, incheiat cu mare noroc la egalitate, Steaua a primit vizita echipei olandeze in etapa a patra a grupei K din Liga Europa. Elevii lui Marius Lacatus au inceput mai bine meciul din Ghencea, iar la cateva secunde de la fluierul de start Romeo Surdu putea deschide scorul cu un sut de la mare distanta. Dar portarul Vorm a fost conectat perfect din startul meciului si a scos mingea in lateral. Inceputul exploziv al Stelei a fost preluat imediat si in tribune, dupa aceasta faza meciul fiind intrerupt mai mult de doua minute din cauza petardelor si tortelor aruncate in teren de suporterii stelisti de la Peluza Sud. Actiunile galeriei n-au avut niciun efect de intimidare asupra jucatorilor de la Utrecht, olandezii avand cateva ocazii mari de a marca in minutele urmatoare. Insa Tatarusanu a intervenit fenomenal in doua situatii critice si a mentinut tabela intacta. La fel a facut si Apostol in minutul 9, sutul sau ca din tun trecand aproape de poarta oaspetilor. Meciul s-a transformat in unul alert, pe contre, cu multe actiuni disputate in viteza in ambele jumatati ale terenului. Daca Steaua a insistat mai mult in banda dreapta pe atac, Utrecht a mizat din plin pe forma excelenta a lui Mertens, acesta avand cateva actiuni fenomenale in apropierea careului stelist. De pe dreapta a venit si centrarea din corner din minutul 29, cand mingea a ajuns mai intai la Geraldo, acesta a trimis cu capul in pamant, mingea a ajuns apoi la Gardos, care tot cu o lovitura de cap a reluat din cativa metri. Portarul Vorm a prins mingea, insa a cazut cu ea in brate dincolo de linia portii. Pentru cateva secunde jucatorii si spectatorii nu stiau daca golul este validat sau nu, dar semnalizarea de la margine a asistentului a fost confirmata apoi si de arbitrul central Stanislav Sukhina din Rusia, care a validat golul Stelei. [youtube F-5B07e-TAQ] Bucuria ros-albastrilor n-a tinut decat patru minute. Nicolita a faultat in marginea careului propriu, lovitura libera a fost executata magnific de Mertens si Tatarusanu a privit fara reactie cum mingea intra in plasa. Pana la pauza, ambele echipe si-au mai trecut in cont cate o mare ocazie de gol. Mai intai Demouge a trimis cu capul din careu, dintre doi stelisti, dar mingea a ocolit poarta, pentru ca dupa un minut sutul din voleu al lui Bogdan Stancu de la marginea careului sa fie retinut de Vorm pe centrul portii. Partea secunda a intalnirii a debutat mai putin fericit pentru echipa din Ghencea, Utrecht avand de doua ori ocazia de a suta decisiv, dupa doua greseli enorme ale lui Stancu in propriul careu. Insa golgheterul Stelei si-a reparat cu varf si indesat erorile dupa cateva minute. Stancu a dus din nou Steaua in avantaj in minutul 52, trimitand din doar doi metri mingea in plasa, dupa ce portarul olandezilor iesise aiurea dintre buturi in urma unor greseli in lant ale oaspetilor. [youtube trSuF66EOR0] Doar cat au apucat sa reia meciul de la centrul terenului olandezii, ca Steaua a recuperat mingea rapid, si pe filiera Surdu-Nicolita, mingea a ajuns din nou din partea dreapta in fata portii olandezilor, de unde Stancu a impins-o iar in plasa, declansand euforia in Ghencea. Putea sa fie 4-1 pentru Steaua in minutul 72 daca Tanase nu si-ar fi batut joc de munca depusa de colegii sai. Steaua a declansat contraatacul din propria jumatate, Niculita a primit foarte liber in dreapta, a pasat imediat in stanga la Cristi Tanase, singur in marginea careului, insa acesta a preluat si a sutat apoi execrabil mult peste poarta. Cateva minute mai tarziu Steaua a fost privata de un penalty extrem de clar. Surdu a patruns frumos pe stanga, a intrat in careu si a fost agatat de un adversar care nu a avut nicio treaba cu mingea, insa arbitrul rus a aratat ca intrarea a fost la minge si a lasat jocul sa curga. La fel a procedat Sukhina si in minutul 62, cand olandezii au cerut o lovitura de pedeapsa in urma unui presupus hent in careu al lui Gardos. [youtube UrfrxKY35tM] Mertens a ramas si in repriza secunda principalul pericol al olandezilor. Mijlocasul lui Utrecht a provocat palpitatii in minutul 79, cand a patruns in viteza in careu, dar sutul sau a fost scos cu un reflex de exceptie de Tatarusanu. Daca olandezii au presat continuu in minutele urmatoare in preajma careului Stelei, trupa lui Lacatus a profitat de cate ori a avut ocazia pe contraatac. Szekely a finalizat si el o astfel de faza de mare spectacol a Stelei, insa sutul sau a trecut putin peste poarta cu cateva minute inainte de final. La fel s-a intamplat si cu sutul expediat de Nicolita in prelungiri, Vorm respingand cu varful degetelor in corner. [nggallery id=73]

Steaua a invins intr-o maniera entuziasmanta pe Utrecht in Ghencea, scor 3-1, golul lui Gardos si dubla lui Bogdan Stancu aducand prima victorie a ros-albastrilor in cupele europene dupa patru ani de seceta. Echipa lui Marius Lacatus a mai avut numeroase ocazii in repriza a doua pe contraatac, dar si un penalty clar neacordat de arbitrul din Rusia.
Dupa meciul dezastruos cu Utrecht din tur, incheiat cu mare noroc la egalitate, Steaua a primit vizita echipei olandeze in etapa a patra a grupei K din Liga Europa. Elevii lui Marius Lacatus au inceput mai bine meciul din Ghencea, iar la cateva secunde de la fluierul de start Romeo Surdu putea deschide scorul cu un sut de la mare distanta. Dar portarul Vorm a fost conectat perfect din startul meciului si a scos mingea in lateral.

Inceputul exploziv al Stelei a fost preluat imediat si in tribune, dupa aceasta faza meciul fiind intrerupt mai mult de doua minute din cauza petardelor si tortelor aruncate in teren de suporterii stelisti de la Peluza Sud. Actiunile galeriei n-au avut niciun efect de intimidare asupra jucatorilor de la Utrecht, olandezii avand cateva ocazii mari de a marca in minutele urmatoare. Insa Tatarusanu a intervenit fenomenal in doua situatii critice si a mentinut tabela intacta.
La fel a facut si Apostol in minutul 9, sutul sau ca din tun trecand aproape de poarta oaspetilor. Meciul s-a transformat in unul alert, pe contre, cu multe actiuni disputate in viteza in ambele jumatati ale terenului. Daca Steaua a insistat mai mult in banda dreapta pe atac, Utrecht a mizat din plin pe forma excelenta a lui Mertens, acesta avand cateva actiuni fenomenale in apropierea careului stelist.
De pe dreapta a venit si centrarea din corner din minutul 29, cand mingea a ajuns mai intai la Geraldo, acesta a trimis cu capul in pamant, mingea a ajuns apoi la Gardos, care tot cu o lovitura de cap a reluat din cativa metri. Portarul Vorm a prins mingea, insa a cazut cu ea in brate dincolo de linia portii. Pentru cateva secunde jucatorii si spectatorii nu stiau daca golul este validat sau nu, dar semnalizarea de la margine a asistentului a fost confirmata apoi si de arbitrul central Stanislav Sukhina din Rusia, care a validat golul Stelei.

Bucuria ros-albastrilor n-a tinut decat patru minute. Nicolita a faultat in marginea careului propriu, lovitura libera a fost executata magnific de Mertens si Tatarusanu a privit fara reactie cum mingea intra in plasa.
Pana la pauza, ambele echipe si-au mai trecut in cont cate o mare ocazie de gol. Mai intai Demouge a trimis cu capul din careu, dintre doi stelisti, dar mingea a ocolit poarta, pentru ca dupa un minut sutul din voleu al lui Bogdan Stancu de la marginea careului sa fie retinut de Vorm pe centrul portii.

Partea secunda a intalnirii a debutat mai putin fericit pentru echipa din Ghencea, Utrecht avand de doua ori ocazia de a suta decisiv, dupa doua greseli enorme ale lui Stancu in propriul careu. Insa golgheterul Stelei si-a reparat cu varf si indesat erorile dupa cateva minute. Stancu a dus din nou Steaua in avantaj in minutul 52, trimitand din doar doi metri mingea in plasa, dupa ce portarul olandezilor iesise aiurea dintre buturi in urma unor greseli in lant ale oaspetilor.

Doar cat au apucat sa reia meciul de la centrul terenului olandezii, ca Steaua a recuperat mingea rapid, si pe filiera Surdu-Nicolita, mingea a ajuns din nou din partea dreapta in fata portii olandezilor, de unde Stancu a impins-o iar in plasa, declansand euforia in Ghencea. Putea sa fie 4-1 pentru Steaua in minutul 72 daca Tanase nu si-ar fi batut joc de munca depusa de colegii sai. Steaua a declansat contraatacul din propria jumatate, Niculita a primit foarte liber in dreapta, a pasat imediat in stanga la Cristi Tanase, singur in marginea careului, insa acesta a preluat si a sutat apoi execrabil mult peste poarta.

Cateva minute mai tarziu Steaua a fost privata de un penalty extrem de clar. Surdu a patruns frumos pe stanga, a intrat in careu si a fost agatat de un adversar care nu a avut nicio treaba cu mingea, insa arbitrul rus a aratat ca intrarea a fost la minge si a lasat jocul sa curga. La fel a procedat Sukhina si in minutul 62, cand olandezii au cerut o lovitura de pedeapsa in urma unui presupus hent in careu al lui Gardos.

Mertens a ramas si in repriza secunda principalul pericol al olandezilor. Mijlocasul lui Utrecht a provocat palpitatii in minutul 79, cand a patruns in viteza in careu, dar sutul sau a fost scos cu un reflex de exceptie de Tatarusanu. Daca olandezii au presat continuu in minutele urmatoare in preajma careului Stelei, trupa lui Lacatus a profitat de cate ori a avut ocazia pe contraatac. Szekely a finalizat si el o astfel de faza de mare spectacol a Stelei, insa sutul sau a trecut putin peste poarta cu cateva minute inainte de final. La fel s-a intamplat si cu sutul expediat de Nicolita in prelungiri, Vorm respingand cu varful degetelor in corner.