Spectacol si victorie cu punct bonus ofensiv la Iasi pentru Timisoara Saracens. Banatenii sunt lideri la finalul turului de campionat

TIMISOARA. Timisoara Saracens s-a impus cu 49-24 in fata lui Poli Iasi in ultima etapa din turul sezonului regulat al Superligii de rugby. Timisorenii nu au avut probleme cu formatia moldoveana schiar daca au jucat de doua ori si in inferioritate numerica.

Campionii Romaniei au inceput tare meciul cu Poli Iasi si au inscris repede doua eseuri prin Burcea si Rose, ambele transformate de Calafeteanu, care a mai reusit si o lovitura de pedeapsa. La 17-0, timisorenii s-au relaxat si la jumatatea reprizei, profitand si de eliminarea temporara a lui Fercu, iesenii s-au apropiat la sapte puncte, dupa o lovitura de pedeapsa si un eseu de penalizare. Pana la finalul primei parti, Simionescu a mai reusit doua eseuri pentru campioni, unul transformat de Calafeteanu, iesenii au reusit si eu unul prin Oghianu, transformat de moldoveni, iar scorul pauzei a fost 32-17.
In partea a doua timisorenii au continuat sa controleze jocul si au reusit primul eseu al reprizei prin Rose, trasnformat de Calafeteanu. Saracens au mai incasat un cartonas galben, pentru un placaj inalt al lui Calafeteanu, Iasiul a raspuns cu reusita lui Toader, insa tot banatenii au avut ultimul cuvant. Pretorius, intrat in teren pe final de meci a mai culcat o data balonul in terenul de tinta advers, iar scorul final a fost 49-24.
Odata cu acest rezultat, Timisoara Saracens a ajuns la 25 de puncte acumulate in campionat, acelasi numar ca Steaua, insa banatenii sunt lideri in Superliga din cauza rezultatului din meciul direct.
Meciurile in plan intern nu se incheie pentru Timisoara Saracens. Formatia pregatita de Grainger Heikell incepe in weekend-ul viitor campania de aparare a Cupei Regelui, cu un meci pe terenul lui Dinamo Bucuresti.