Spectacol! CH Poli Timisoara a dat recital in partida cu Vaslui

TIMISOARA. Perfecti in 2016. HC Poli inchide al treilea meci din acest an cu victorie, din tot atatea posibile. Astazi, intr-un meci important pentru ambele echipe, Timisoara a invins fara mari probleme Vasluiul, 35-28.

Trupa moldava venea in Banat pentru a-si juca ultima sansa de a prinde locul 8, ceea ce inseamna play-off, in timp ce gazdele doreau sa isi securizese intrarea in prima grupa valorica a primei ligi, chiar cu etape bune inainte de finele sezonului regulat.

Primele minute au fost echilibrate, 3-3, apoi vizitatorii s-au desprins la patru goluri, 7-3 si se anuntau minute grele pentru banateni. Incetul cu incetul, elevii lui Pero Milosevic au reintrat in joc, 8-9 minutul 15 si 12-11 minutul 22, moment din care alb-violetii nu s-au mai uitat inapoi. Au fost chiar 12 minute in care amitrionii au luat un singur gol. La pauza diferenta era de 5 goluri, 17-12, adica acelasi ecart cu care Poli batea in tur la Vaslui.

In partea secunda, Paius primeste usor un cartonas rosu, dar si asa, violetii nu cedeaza initiativa, fac 20-14 si isi mentin adversarul la distanta, 24-18, 30-24 si chiar 33-25. Gazdele fac spectacol in aceasta partida multumind banca, dar si spectatorii.

35-28 scor final si Poli urca pe 6 cu 35 de puncte, la egalitate cu ocupanta locului 5, Steaua, care are insa un golaveraj mai bun. Etapa viitoare, banatenii au o deplasare lunga, dar facila, la Galati, echipa ce nu a cunoscut victoria in 20 de etape.

Marcatorii Timisoarei: Timofte – 9 goluri, Chikovani – 7, Fenici – 5, Halca – 4, Lasica – 3, Santeiu – 2, Stefan – 2, Grigoras – 2, Nicsoni – 1.