Se vede B-ul! ACS Poli Timisoara, esec rusinos la Sf. Gheorghe

Cu probleme financiare, de lot, de rezultate, ACS Poli se apropie de o nedorita retrogradare. Banatenii au pierdut astazi fara drept de apel, desi au evoluat aproape o repriza in superioritate.

Sepsi Sf. Gheorghe, o echipa cu public, dar si cu atitudine in teren s-a impus cu 3-0 (1-0). Debutul partidei a fost destul de echilibrat, Vasvari si Rat aratand ca Poli a venit dupa puncte. A urmat ocazia imensa a lui Isvan Fulop, Seroni respingand de pe linia portii. Apoi faza care a incremenit un intreg stadion, ciocnirea dintre Kuku si Harut, jucatorul Timisoarei ramanand inert pe gazon si napoi fiind transportat de urgenta la spital (starea lui este acum buna). In urma acestei faze, Kuku a fost eliminat, dar chiar si cu un om in minus, gazdele au deschis scorul in prelungiri, Fulop transformand perfect o lovitura libera de la 20 de metri.

In partea a doua, violetii au dominat steril, doar Draghici punand unele probleme in careul advers. Prea putin pentru o echipa care juca in superioritate. In minutul 80, acelasi Fulop a marcat pe contraatac pentru 2-0, doua minute mai tarziu, Gabriel Canu – din nou un meci extrem de modest, fiind eliminat pentru al doilea galben. Din lovitura libera rezultata, Kandia a inscris cu ajutorul zidului si a stabilit scorul final, 3-0!

Cu acest nou esec, ACS Poli se indreapta spre liga secunda… Desigur, exista sperante, dar pentru ca aceastea sa se transforme in ceva concret, trebuie ca si echipa sa joace fotbal!

Sepsi: Niczuly – Dalmau, Viera, Ursu, Sato, Fulop (81, Gorrin), Ghinga, Oliveira (56, Petrovikj), Tandia, Hamed (89, Dima), Kuku Antrenor: Eugen Neagoe ACS Poli: Straton – Straut, Cinu, Seroni, Rat, Vasvari, Harut (42, Birnoi), Munteanu (61, Ciucur), Roman, Oliva (79, Enescu), Draghici Antrenor: Adrian Neaga

Sursa foto: captura Digi24

CITESTE SI: Bajaga i Instruktori, Cargo, Mihai Margineanu, Spitalul de Urgenta si multi altii in cel mai asteptat festival de inceput de vara. Se asigura transport gratuit din Timisoara