Se putea si mai rau! ACS Poli Timisoara vine de la Botosani cu un punct, dar ramane pe loc retrogradabil

Deznodamantul se amana. ACS Poli avea o sansa foarte buna de a scapa, in antepenultima runda din play-out, de locul retrogradabail, dar pentru asta avea nevoie de victorie la Botosani, echipa ce se afla teoretic in vacanta. Banatenii nu au reusit sa invinga, dar nici nu au pierdut, dupa un meci echilibrat incheiat… asa cum a inceput, 0-0.

Prima repriza a fost modesta, cel putin in primele 40 de minute, cand doar gazdele au avut o sansa de gol prin Golofca. Ultimele secvente ale primei parti au fost insa dominate clar de banateni, Seroni de doua ori si Birnoi, fiind la un pas de gol, insa Edi Pap, ex-portarul Timisoarei, a fost la post.

In partea secunda, gazdele au dominat mai mult, Golofca si Mircea Axente, alt fost jucator al banatenilor fiind aproape de gol. Seroni a scos de doua ori de pe linia portii si a tinut tabela nemodificata. Pe final s-a jucat pe contre, iar Roman II de la Poli a ratat o sansa rarisima pe final.

0-0 scor final, iar ACS Poli este in continuare pe loc retrogradabil, la un punct in spatele Voluntariului, car stationeaza pe loc de baraj. In ultimele doua etape, violetii au nevoie de maximum de puncte in meciul de acasa cu Dinamo si la Chiajna, pentru a se salva. Si nici atunci nu este sigur…

FC Botosani: Pap – F. Plamada, Burca, Miron, Acsinte, Oaida, J. Rodriguez, M. Roman, Serediuc, Golofca, Fulop. Au mai jucat: Dumitras, Axente, Morutan.
Antrenor: C. Enache, Axente

ACS Poli: Straton – Melinte, Cinu, Şeroni, Ciucur, Vasvari, Artean, Oliva, Munteanu, Draghici, Birnoi. Au mai jucat: Rat, Roman II, Velcota.
Antrenor: A. Neaga