Se poate! BC Timisoara obtine prima victorie din campionat

TIMISOARA. BCT a obtinut prima victorie stagionala, impotriva unei contracandidate la evitarea retrogradarii. Alb-violetii, cu antrenor si doi jucatori noi, au depasit pe Gaz Metan Medias dupa un meci extrem de spectaculos, scor 92-86, intr-o partida contand pentru etapa a 7-a din sezonul regulat al Ligii Nationale.

Mult echilibru in primul sfert, cu trei egalitati si sase momente in care echipele s-au succedat la conducere. Cu putina limpezime adusa de nou-venitul Subotic, care a insemnat un impacat extraordinar asupra echipei, BCT avea 20-17 dupa prima sirena. Tot echilibru si in sfertul secund, cand ambele echipe au marcat mult, demonstrand ca merita mai mult de la acest sezon, 47-42 la jumatatea partidei. Sfertul 3 a fost in mare masura decisiv, gazdele accelerand pana la 73-61. In ultimele 10 minute, mediesenii au incercat sa recupereze deficitul, dar BCT a reusit sa obtina o victorie muncita si meritata, in special datorita ultimelor doua achzitii.

Astfel, Subotic a incheiat partida cu 28 de puncte, urmat de Dundjerski, 13 puncte si 8 pase decisive. Smith a contribuit cu 13 puncte si 7 recuperari, iar George Toth reuseste primul double-double din acest sezon, 12 puncte, 10 recuperari. De la vizitatori, Pushtavar a terminat jocul cu 17 puncte, iar Peciukas cu 15.

Dupa acest joc ambele echipe au un bilant cu o victorie si sase infrangeri, iar BCT va merge etapa viitoare pe terenul lui Dinamo.