SCM Poli Timisoara viseaza frumos dupa victoria de la Bucuresti contra CSM-ului. Violetii au avantaj in play-off

TIMISOARA. Un meci pe muchie de cutit asa cum ne-au obisnuit de atatea ori in ultimele sezoane, handbalistii de la Poli. Dar totul este bine cand se termina cu bine, mai ales ca acum vorbim despre o victorie uriasa a banatenilor, in primul meci din play-off in fata celor de la CSM Bucuresti.

Poli (locul 5) la finalul sezonului regulat intalneste CSM (locul 4) cu dezavantajul terenului propriu. Insa acest dezavantaj s-a transformat in avantaj pentru ca elevii lui Pero Milosevic au invins duminica la Bucuresti si mai au nevoie de o singura victorie contra CSM-ului pentru a intra in lupta pentru medaliile nationale.

Partida a avut de toate, rasturnari de scor, goluri superbe si parade senzationale. Si ca totul sa capete accente dramatice, banatenii au egalat in ultima secunda si au trimis meciul la aruncarile de departajare, acolo unde au reusit sa se impuna.

Revenind la desfasurarea jocului, CSM a condus din debut cu 8-4, dar Savic si-a tinut echipa in joc, iar pana la pauza ecartul s-a redus la un gol, 12-11. In debutul partii secunde, violetii au trecut in avantaj, dar CSM a preluat din nou initiativa si s-a dus la 3 goluri, 19-16. In ultimul minut de joc CSM avea 25-23 si se parea ca bucurestenii vor castiga, dar Timisoara a reusit o egalare nesperata, 25-25 si s-a ajuns la aruncarile de la 7 metri. Marjanovic, Krsto Milosevic, Orbovic si Cimpan au marcat pentru Poli si cum Adam Savic a parat doua aruncari, Timisoara s-a impus cu 29-28 si acum este cu un pas mai aproape de semifinale.

In timpul celor 60 de minute, au marcat pentru invingatori: Fenici 8, capitanul violetilor fiind si cel mai bun jucator de pe teren, Orbovic 5, Marjanovic 4, Sania 2, Krsto Milosevic 2, Lasica 2, Stefan 1, Cimpan 1.

Jocul al doilea al intalnirii „cel mai bun din 3”, se va disputa in Timisoara, saptamana viitoare.