Savio, de la Informatica Timisoara, debut excelent pentru Romania, care nu invinge insa Georgia in baraj

Drumul spre Europeanul de futsal din Slovenia de anul viitor trece prin… Tbilisi. Romania a intalnit astazi in turul barajului o echipa accesibila, dar imprevizibila si ambitioasa, Georgia, aflata cu aproape 20 de locuri mai jos decat selectionata tricolora in clasamentul mondial.

Diferenta in ierarhie nu este vizibila in astfel de partide, in care absolut orice este posibil. Partida disputata la Deva a inceput cu doi jucatori de la Informatica in „5”-ul de start, portarul Iancu si brazilianul naturalizat Savio, pe parcurs intrand si ceilalti doi „timisoreanul” Felipe si antrenorul-jucator Robert Lupu.

Chiar daca Romania a avut 3 ocazii din primul minut, Georgia s-a dovedit o formatie foarte pragmatica, aparandu-se excelent, avand un portar in mare forma – Bukia si marcand in prima repriza la singurele ocazii importante, prin Kurtanidze si Kakabadze. Cum gazdele de nu au marcat, desi au avut destule sanse, oaspetii aveau un nesperat 2-0 la pauza.

Cu spectrul unui nou baraj ratat, anteriorul se petrecea in fata Ungariei, cand tricolorilor le-a lipsit cateva fractiuni de secunda (!!) pentru a se califica, tricolorii au dat totul pe atac, iar Savio valadares de la Informatica Timisoara avea sa readuca Romania in aceasta intalnire. Talentatul jucator a profitat de o pasa buna a lui Mimi Stoica pentru a inscrie primul gol, apoi a reusit o faza personala de toata frumusetea pentru dubla la debutul in galben si a egala scorul, 2-2.

Din pacate, tricolorii nu au gasit drumul si spre golul 3, desi Stoica sau Robert Matei au ratat ocazii imense, iar soarta calificarii se va decide in capitala Georgiei, Tbilisi, peste doua saptamani.

sursa foto: fr4f.ro