S-au stabilit primele patru echipe calificate in optimi! Cand se joaca meciurile din aceasta faza a competitiei!

Grupele A si B si-au desemnat deja echipele calificate in faza urmatoare a competitiei. Brazilia- Chile si Olanda -Mexic sunt primele dueluri din optimi.

Selecao a incheiat en-fanfare faza grupelor. Trupa lui Luiz Felipe Scolari s-a impus in fata Camerunului cu 4-1.

Brazilienii au luat cu asalt poarta lui Itandje din primele minute, iar Neymar a reusit sa deschida scorul in minutul 17. Brazilianul a profitat de o eroare a defensivei cameruneze si a inscris elegant, din interiorul careului. Camerunul a egalat(min.26) prin Joel Matip dupa o centrare a lui Nyom, insa Neymar a readus repede gazdele in avantaj, cu un sut de la marginea careului(37′).
Dupa pauza brazilienii au continuat sa puna presiune si in minutul 50, Fred a facut 3-2, reluand cu capul mingea centrata in fata portii de Marcelo, pentru ca pe final Fernandinho sa puncteze si el(84′), pentru 4-1.

Brazilienii incheie astfel pe primul loc in Grupa A, cu un total de 7 puncte(golaveraj 7-2), iar Mexicul, tot cu 7 puncte(golaveraj 4-1) merge in optimi de pe pozitia a doua. Camerun(0 puncte) si Croatia(3 puncte) sunt eliminate de la Campionatul Mondial, echipa lui Niko Kovac fiind invinsa de mexicani, 1-3 in partida de luni. Toate golurile acestui joc s-au inscris in ultimele 20 de minute, Rafa Marquez(72′), Guardado(74′) si Chicharito(82′) punctand pentru Mexic, respectiv Perisic(87′), pentru croati.

In Grupa B, Olanda a inchiat ca lider detasat, obtinand maximul de puncte, cu trei victorii in trei meciuri(golaveraj 10-3).

Dupa ce au invins Spania(5-1) si Australia(3-2), elevii lui Louis van Gaal au trecut si de Chile(2-0).  Leroy Fer(77′) si Depay(90+1) au fost marcatorii meciului de luni, care a contat doar pentru stabilirea liderului grupei, ambele echipe avand deja asigurata calificarea in optimi inainte de acest joc, Chile avand acumulate 6 puncte.

In celalat meci din Grupa B, disputat tot luni, Spania s-a impus in fata Australiei(3-0), goluri: David Villa(36′), Fernado Torres(69′) si Juan Mata(82′). Campioana mondiala en-titre a bifat astfel prima si ultima victorie la turneul final al Campionatului Monidal 2014, ibericii parasind Brazilia inca din faza grupelor.

Primele dueluri din optimi vor pune, asadar, fata in fata, Brazilia si Chile, respectiv, Olanda si Mexic.

Mexic -Olanda se va juca duminica, pe 29 iunie, la Fortaleza, iar Brazilia-Chile, sambata, 28 iunie, la Belo Horizonte, ambele de la ora 19.

Marti se stabilesc echipele calificate din grupele C si D.