S-a vazut diferenta. Cu un arbitraj strain impecabil, Timisoara Saracens a predat o lectie CSM-ului

TIMISOARA. Caracterele adevarate sa vad in momentele cheie. Si slava Domnului, sunt multe caractere in echipa de rugby Timisoara Saracens. Invinsi de CSM Bucuresti in aceste sezon dupa arbitraje dubioase, iata ca in meciul cel mai important, banatenii au demonstrat ca daca exista impartialitate la… fluier (arbitri din Irlanda), nu au adversar. Saracens a invins cu 26-13 (17-6), la Bucuresti, pe CSM intr-un joc in care diferenta de valoare a fost chiar mai mare.

Gazdele au contat doar in primele minute, dupa care banatenii au preluat initiativa si au reusit doua eseuri superbe pana la pauza prin Stephen Shennan, iar Luke Samoa a adus celelate puncte din lovituri de picior, 17-6. In repriza secunda, elevii lui Chester Williams si Sosene Anesi au impresionat si fara sa forteze, Samoa mai aducand puncte din lovituri de picior si ratand si alte oportunitati. CSM a reusit eseul de onoare in ultimul minut, dar istoria era scrisa.
Victorie mare pentru Timisoara, care sambata viitoare joaca meciul pentru aur cu Baia Mare, echipa ce a invins astazi in Ghencea, pe Steaua.

Timisoara Saracens: Badiu, Capatana, Pungea, Lazar, Drenceanu, Neculau, Rus, Morrison, Luiters, Rose, Shennan, Umaga, Tangimana, Fercu, Samoa. Rezerve: Radoi, Taupaki, Doge, Muresan, Sabau, Seniloli, Popa, Simionescu.

1. trepadusii de la ACS POli(Munteanu,Roman,Vasvari) ati vazut cum se lupta adevaratii sportivi pentru Timisoara????