S-a terminat minunea! Ripensia Timisoara a pierdut primul meci si pe teren propriu

TIMISOARA. Dupa un inceput excelent de campionat, Ripensia a capotat si pe teren propriu, dupa ce runda trecuta pierdea pentru a doua oara in deplasare. Ripensia, al doilea esec la rand in Liga 2, premiera negativa de cand echipa joaca in acest esalon, dar si al treilea in ultimele 4 etape, fiind totodata primul acasa. Plus o eliminare surprinzatoare din Cupa. In fine, Ripi este la al doilea joc in care nu inscrie, dupa acest 0-1 cu CS Mioveni, si prima data cand nu perforeaza poarta adversa, pe teren propriu.

CS Mioveni a venit in Ciarda Rosie sa facut un meci mare. Chiar daca echitabil era probabil un rezultat de egalitate, oaspetii au plecat acasa cu toate punctele.

Prima repriza a fost echilibrata. Oaspetii au inceput mai bine, Ayza, Andor si Radescu l-au evidentiat pe portarul Iulius Radulescu, apoi Ripi a devenit periculoasa, a avut o bara prin Dumiter, dar si ocazii bune prin Matis, acelasi Dumiter si Mediop.

In partea secunda, elevii lui Remus Steop au dominat in mare parte ostilitatile, dar acest lucru nu s-a vazut pe tabela. Popa si Dumiter au ratat din nou sanse de a marca, dar oaspetii nu au iertat. In minutul 72, Radescu a sutat imparabil de la 16 metri, deschizand si totodata „inchizand” scorul, 0-1.

Ripi a terminat jocul in atac, cautand golul egalarii, care nu a mai venit, desi in prelungiri Mediop a irosit din 6 metri o sansa foarte mare.

Infrangere pentru banateni, care dupa 10 runde parasesc podiumul ligii secunde.

Ripensia: Radulescu – Popa (c), Apro, Horcea, Toma, Dumiter, Stoi, Zaluschi, Ungureanu, Matis, Mediop. Au mai jucat: Bobina, Codreanu. Antrenor: Remus Steop

1. Dupa ACS Poli,a fost învinsă tot pe teren propriu si RIPI.Poase ASU la ora 16 salvează Timisoara in meciul tot de acasă cu Călărașu.
    In caz contrar in aceasta săptămâna vom da CICZ.