S-a spart BLESTEMUL! CH Poli Timisoara invinge Steaua dupa un final de meci bun

TIMISOARA. Intr-o atmosfera ca in vremuri bune, cu un public, nu foarte numeros, dar foarte „expresiv”, Poli reuseste in sfarsit sa scape de blestemul finalurilor de partida. Dupa 3 partide pierdute la un gol diferenta si un joc terminat la egalitate, desi au avut prim-planul, alb-violetii au avut astazi un final entuziasmant in fata unui adversar de traditie, Steaua.

A fost 28-26 pentru trupa lui Pero Milosevic, care la un moment dat a avut un deja-vu… cu finalurile nefaste, dar se pare ca a invatat din greseli. Dupa un inceput echilibrat, Poli s-a distantat la 3 puncte, avantaj inscris pe tabela si la pauza, 14-11, dar si minute bune din partea secunda. Steaua a revenit si a condus spre final cu 26-25, insa in sfarsit violetii, impinsi de un public cald au gestionat cum trebuie un final incins, impunandu-se cu 28-26. A fost victoria intregului colectiv, care a aratat ca se poate… chiar si in conditii precare.

Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Irakli Chikovani, cu 8 goluri. Au mai punctat pentru trupa banateana Fenici 6 goluri, Grigoras 5, Lasica 5, Leordean 2 si Pejovic 2.