Romania – Uruguay 1-1! Tricolorii au fost egalii castigatorilor Copei America!

Nationala Romaniei a inregistrat un rezultat nesperat in fata reprezentativei Uruguayului, meci disputat pe National Arena si incheiat la egalitate, scor 1-1. Sud-americanii au deschis scorul inca din minutul 2 prin Cavani, cel care a mai avut doua mari ocazii de gol si o bara.

In minutul 26 a venit randul Romaniei sa-si treaca in cont o bara, pe fondul unui joc mai curajos al tricolorilor. Paul Papp a centrat excelent de pe dreapta pana la Marius Niculae, a carui reluare in forta din prima, de la 11 metri,  a intalnit transversala.

In echipa tricolorilor au intrat la pauza Bogdan Stancu, Marica, Lazar si Bourceanu, cei doi Niculae, Pintilii si  Neagu fiind lasati de Victor Piturca la vestiare.

Gabriel Torje a lansat o centrare perfecta de pe dreapta, Bogdan Stancu a venit perfect in viteza din spate pe traiectorie si a reluat cu capul din 6 metri in plasa.