Romania – Ungaria 3-0. Marica, Pintilii si Tanase au marcat intr-un meci istoric pentru nationala

Romania – Ungaria 3-0. Romania a invins cu 3-0 Ungaria pe National Arena intr-un meci dominat de elevii lui Victor Piturca.

Romania a urcat pe locul 2 in clasamentul grupei D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014, zona Europa, in urma victoriei din meciul de vineri, de pe teren propriu, cu nationala Ungariei, scor 3-0. Ciprian Marica a deschis scorul in minutul 2 iar Pintilii l-a majorat pe final de prima repriza cu un sut puternic de la distanta. In minutul 88, Cristi Tanase a ridicat diferenta la 3-0, dupa o actiune personala finalizata cu sut de la 14 metri la coltul lung.

Calculele spun ca Romania poate termina pe primul loc. Olanda mai are doar 5 puncte peste echipa noastra si un program mai greu. Daca Ungaria si Turcia reusesc sa ii invinga pe olandezi, am putea spera la calificarea directa la mondiale, noteaza stirileprotv.ro.

Suporterii romani au fluierat imnul Ungariei, iar in timpul intonarii imnului Romaniei, fanii unguri s-au intors cu spatele spre teren. Suporterii romani de la peluza S au facut o coregrafie cu steagul Romaniei, iar conturul tarii era realizat din cartoane albe. In interior, era desenat un suporter cu mainile ridicate. „Va asteapta izbanda, va asteapta si fratii, nadejdea e numai la voi”, era mesajul arborat de fani.

De asemenea, a fost afisat urmatorul banner: „Marasesti, pe aici ungurii nu trec”. Pe mai multe panze ale fanilor scria: „1918”, dar a mai fost afisat si un alt banner pe care scria: „4 iunie 1920”, cu referire la semnarea tratatului de la Trianon. „Salvati Rosia Montana”, „Castigam aurul la Jocurile Olimpice”, „Stop Chevron”, au fost alte mesaje ale fanilor romani.

La meci au fost prezenti printre altii Mircea Lucescu, Gheorghe Hagi, Gheorghe Popescu si Florin Raducioiu.  La partida au asistat 41.405 de spectatori.