Romania, primul loc la Balcaniada din Turcia la atletism! Sportivii din Timisoara, printre remarcati

Romania a ocupat primul loc in clasamentul Campionatelor Balcanice indoor de atletism de la Istanbul, desfasurate sambata, cu 7 medalii de aur, 6 de argint si 5 de bronz. Gazda competitiei, Turcia a ocupat pozitia a doua cu 6-5-2 si Croatia cu 3-0-3.

Timisoareanca Adelina Pastor a fost una din reginele competitiei ea cu cerind doua medalii de aur si contribuind astfel decisiv la clasarea Romaniei pe prima pozitie in clasamentul pe medalii. Adelina a fost prima la 400 de metri si prima cu stafeta la 4×400 de metri. Aur a obtinut si Cosmin Dumitrache la 60 de metri garduri, sportivul banatean fiind si singurul care a coborat sub 8 secunde (7 secunde 97).

Andreea Orgazeanu, din acest an cu dubla legitimare, Rapid Bucuresti / CSM Timisoara a urcat si ea pe podium, cucerind argintul la 60 de metri.

Rezultate excelente astfel pentru timisoreni, care confirma forma buna aratata si in ultimele saptamani in cadrul intrecerilor nationale.