Romania bate America la rugby, cu jucatorii de la Timisoara in rol principal

Au muncit enorm, pentru o victorie mare. Stejarii au trecut de Statele Unite ale Americii dupa un meci spectaculos, in care au luat parte 12 jucatorii de la Timisoara Saracens.

Partida a avut doua reprize diametral opuse, tricolorii dominand clar in primul mitan, ”vulturii” conducand ostilitatile in partea a doua a confruntarii. Dupa ce in minutul 3, Florin Vlaicu a ratat o lovitura de pedeapsa dintr-o pozitie favorabila, patru minute mai tarziu, dupa o faza colectiva foarte bine lucrata, Johan Van Heerden, care evolueaza la CSM Stiinta Baia Mare, a deschis scorul printr-un eseu, transformat de Vlaicu.

Dupa alte trei minute, Catalin Fercu de la Timisoara Saracens a recuperat o minge lansata foarte bine peste apararea oaspetilor de Florin Surugiu si a înscris cel de-al doilea eseu, netransformat de Valicu. Continuand presiunea, in minutul 16, Florin Vlaicu, cel poreclit Americanu’, a izbutit fructificarea unei lovituri de penalitate de la mijlocul terenului, aducand alte trei puncte pentru ”Stejari”.

Desi in ultimele minute ale primei parti oaspetii au revenit in joc, cei care au inchis tabela de marcaj la pauza au fost tot Stejarii, Viorel Lucaci, marcand cel de-al treilea eseu, netransformat de Vlaicu, scorul dupa primele 40 de minute fiind 20-0.

Dupa pauza situatia s-a schimbat, americanii atacand in valuri pentru a recupera diferenta, in timp ce ”stejarii” au fost obligati sa se apere cu tot efectivul. Pe fondul acestei presiuni, ”vulturii” au reusit un eseu, in minutul 52, prin Will Holder, transformat tot de el, decarul american mai aducand alte trei puncte pentru echipa sa, transformand o lovitura de pedeapsa.

Desi jocul a curs aproape exclusiv spre buturile romanilor, ”stejarii” au reusit sa faca fata ofensivei, iar Florin Vlaicu a stabilit scorul final prin concretizarea unei lovituri de penalitate in minutul 74. S-a incheiat 23-10 pentru tricolori care intra astfel si în posesia Cupei Pershing, trofeul pus in joc de Federatia Romana de Rugby incepand cu anul 2014, intre echipele Romaniei si a Statelor Unite ale Americii in amintirea partidei disputate la Olimpiada Militara, ”Jocurile InterAliate’, organizata in 1919 de comandantul sef al Fortei Expeditionare Americane, generalul John Joseph Pershing, pentru a marca sfarsitul Primului Razboi Mondial.

Partida a consemnat si un nou record, Vlaicu devenind cel mai selectionat jucator roman din istorie, cu 94 de aparitii în tricoul ”frunzei de stejar”.

Jucatorii de la Timisoara Saracens si-au adus aportul exponential la aceasta victorie, 7 banateni jucand din primul minut, alti cinci intrand pe parcurs. Remarcam jocul formidabil al fundasului Catalin Fercu, dar si al debutantului Fono Tangimana. Pe final, centrul Florin Popa si-a facut si el aparitia pentru prima data in tricoul galben.

Romania: 1. Mihaita Lazar (Castres Olympique), 2. Eugen Capatana (Timisoara Saracens), 3. Alexandru Tarus (Beziers), 4. Johan Van Heerden (Stiinta Baia Mare), 5. Marius Antonescu (Tarbes), 6. Viorel Lucaci (CSA Steaua), 7. Vasile Rus (Timisoara Saracens), 8. Stelian Burcea (capitan Timisoara Saracens), 9. Florin Surugiu (Steaua), 10. Jody Rose (Timisoara Saracens), 11. Ionut Dumitru (Steaua) 12. Florin Vlaicu (Steaua), 13. Jack Umaga (Timisoara Saracens), 14. Tangimana Fonovai (Timisoara Saracens), 15. Catalin Fercu (Timisoara Saracens). Antrenor: Lynn Howells.
Rezerve: 16. Andrei Radoi (Timisoara Saracens), 17. Ionel Badiu (Carcassonne), 18. Alexandru Gordas (CSA Steaua), 19. Valentin Poparlan (Timisoara Saracens), 20. Andrei Gorcioaia (Valence d’Agen), 21. Valentin Calafeteanu (Timisoara Saracens), 22. Stephen Shennan (Timisoara Saracens), 23. Vladut Popa (Timisoara Saracens).

sursa foto: frr.ro