Ripensia Timisoara si-a revenit in fata victimei preferate, Foresta Suceava

Traieste. Ripensia traieste. Dupa 11 etape in care a inregistrat 7 esecuri si 4 remize, iata ca Ripi si-a revenit la viata, printre nametii din Bucovina. Daca in vara, trupa banateana reusea scorul campionatului, 16-0 cu Foresta, astazi, baietii in rosu si galben s-au impus cu 2-1 la Suceava, intr-o partida care a inceput cu intarziere de o ora, dupa ce gazdele au facut eforturi mari sa dezapezeasca suprafata de joc.

Istoria partidei s-a scris in prima parte, atunci cand s-au marcat si cele trei goluri ale intalnirii. Adrian Popa a deschis scorul din minutul 20 după un sut din zece metri, apoi gazdele au egalat prin specialitatea casei, lovitura de pedeapsa, prin Matei (minutul 36), ca Laurentiu Tudor să inscrie cel mai important gol din viaţa lui, in minutul 45.

In partea secunda, Ripensia a evoluat si cu un om in plus, dupa eliminarea lui Chalabi, acesta vazand al doilea galben, si implicit pe cel rosu. Timisorenii au controlat finalul partidei si au obtinut o victorie, care readuce speranta Ripensiei. Elevii lui Radu Suciu nu mai castigasera de mai bine de doua luni jumatate, dupa un 4-1 acasa cu Metaloglobus.

Ripensia a obtinut al saselea succes din actuala stagiune, a doua in deplasare si are 24 de puncte, cu care se clasează pe locul 11. Etapa viitoare, timisorenii joaca pe teren propriu cu Luceafarul Oradea, formatie ce s-a impus astazi la Snagov.