Ripensia Timisoara scrie istorie in Cupa Romaniei! Echipa timisoareana din Liga a V-a a eliminat divizionara A, U Cluj

Pornita anul trecut din Liga a VI-a, echipa antrenata de Suciu si Olariu continua drumul in Cupa. Ripi s-a impus cu 2-1 in fata echipei lui Ionel Ganea si este singura echipa din liga a V-a calificata in optimile competitiei.

Dupa finala fazei judeteane a Cupei, galben-rosii au revenit din nou pe stadionul Dan Paltinisanu si arena timisoreana le-a purtat din nou noroc. Uzun si compania au ajuns la 11 echipe eliminate in aceasta competitie, dupa UTA, venind si randul echipei de Liga I, U Cluj.
Ripi nu s-a lasat intimidata de adversarul de Liga I pe care il avea in fata si a inceput in forta meciul de pe Dan Paltinisanu. Era minutul 13 cand Carpinisan a centrat de pe dreapta i-ar Ciobai, nemarcat a reluat simplu in poarta lui Niculescu din careul mic. U Cluj nici nu a apucat sa reactioneze pentru ca in minutul 20, Anagor, avea sa faca 2-0 cu o executie buna pentru genericele tv: sut de la 40 de m, care l-a trimis in plasa si pe portarul echipei lui Ionel Ganea.
Oaspetii au reusit sa reduca din diferenta in minutul 38, prin Ursu, dar ‘Ripi’ a iesit in avantaj la pauza. Clujenii au incercat sa forteze egalarea in partea a doua a partidei, Cordos a trimis insa destul de slab cu capul in minutul 52, iar portarul Radulescu a retinut. Ursu nu a mai reusit nici el ra repete reusita din prima repriza, desi a l-a mai incercat pe goal-keeperul galben-rosilor in cateva randuri. Manati de cei aproape 4000 de spectatori prezenti in tribune, elevii lui Suciu si Olariu au rezistat si au reusit sa elimine U Cluj, calificandu-se in optimile Cupei.
CUM AU SARBATORIT JUCATORII LUI U CLUJ, IN VESTIAR, DUPA CALIFICARE! VEZI FOTO!
VEZI CE A DECLARAT DUPA MECI MANAGERUL RIPENSIEI, RADU SUCIU!
Antrenorul lui U Cluj, Ionel Ganea:’Pentru o echipa de Liga I, rezultatul e foarte rusinos! VEZI CE A MAI SPUS GANEA!”