Ripensia Timisoara a castigat finala fazei judetene a Cupei Romaniei! `Ripi’ s-a impus cu 1-0 in fata celor de la CS Ghiroda. FOTO!

Din Liga a VI-a ‘Ripi’ a ajuns in faza nationala a Cupei Romaniei. In primul an de la reinfiintare, Ripensia si-a trecut deja in cont un trofeu. Echipa timisoreana a reusit sa castige faza judeteana a Cupei si se pregateste sa infrunte formatii din primele esaloane.

Elevii lui Suciu si Olariu au evoluat in premiera pe stadionul „Dan Paltinisanu” miercuri seara, iar arena timisoreana le-a purtat noroc galben-rosilor, care s-au impus in fata divizionarei D, CS Ghiroda cu 1-0.
Ripensia a avut prima ocazie in minutul 9, prin Uzun, capitanul lui „Ripi” trimitand cu capul putin pe langa poarta lui Mateescu. Cei de la Ghiroda au raspuns in minutul 24 prin Faimoc care a avut sansa sa deschida scorul, dupa o  pasa buna a lui Patrascu, dar a sutat pe langa, din 2 m. Scorul a ramas neschimbat pana la pauza, desi galben-rosii au mai avut cateva incercari pe finalul primei reprize prin Boghian si Carpinisan.
In partea a doua a jocului, ‘Ripi’ a intrat mult mai decisa pe teren. In minutul 47 Radu l-a servit foarte bine pe Boghian, insa atacantul nu a reusit sa-l invinga pe Mateescu. Michi l-a testat apoi si el pe portarul Ghirodei, cu un sut din afara careului dar acesta a fost  pe faza si a respins(50′). In minutul 54 insa, goalkeeperul divizionarei D, nu s-a mai putut opune in fata lui Mogos care a deschis scorul, dupa o pasa buna primita de la Popa. Ripensia a continuat sa domine jocul si dupa gol. Radu ar fi putut mari avantajul peste 4 minute, insa a trimis din  fata portii, putin pe langa, iar Pascaleanu a tintit bara din pozitie ideala in minutul 77. Constantin Popa a incercat egalarea cu un sut din lovitura libera, dar mingea a trecut pe langa poarta lui Filip, iar golul marcat de Baranyi in ultimele minute a fost anulat pentru ofside. Meciul s-a incheiat cu scorul de 1-0 pentru Ripi care dupa mai bine de sase decenii de absenta a revenit in forta in Cupa Romaniei.