Ripensia are sapte victorii consecutive in Campionatul Municipal. In ultimul meci, Ripi s-a impus cu 6-1 contra Fortunei Covaci

Galben-rosii au reusit din nou o victorie categorica in campionatul ligii a VI-a, desi antrenorii Suciu si Olariu au menajat o parte din titulari in meciul care a avut luni, pe stadionul Electrica.

Ripensia a inceput meciul cu Fortuna Covaci fara mai multi dintre titularii din etapele anterioare. Veteranii Costandana si Nicolin au fost menajati de antrenorii Suciu si Olariu, iar capitanul Uzun a inceput meciul pe banca. Cu toate acestea, ”Ripi” a deschis scorul devreme, galben-negrii marcand in mai putin de 4 minute de trei ori. Narcis Mihai a dat startul sarabandei de la poarta Fortunei in minutul 10. Jucatorul de 17 ani a inscris dupa o pasa a lui Adrian Popa, cel care peste doar 2 minute avea sa majoreze diferenta, reluand cu capul mingea trimisa de Boghian. Si tot, autorul primului gol, Narcis Mihai avea sa faca 3-0, peste alte 2 minute. Cei de la Covaci au mai redus din handicap in minutul 27, cand Vatamanu a profitat de o gafa a portarului Filip. Boghian putea reface diferenta de trei goluri inainte de a pleca la vestiare, cand Ripensia a beneficiat de o lovitura de la 11 m, insa atacantul lui ”Ripi” a trimis peste poarta.
Partea a doua a jocului a inceput tot la poarta oaspetilor. Muresan a sutat in transversala in minutul 49, dar peste zece minute nu a mai ratat tinta si a punctat cu un sut din afara careului, ducand scorul la 4-1. Intrat in teren dupa pauza, Navala si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor 7 minute mai tarziu, iar Boghian a inchis tabela in minutul 87, dupa o centrare a lui Petrisor.
Ripensia a evoluat in formula : Filip – Mogos (Pascăleanu), Rumega (Uzun), Melcioiu, Petrisor – Mihai (Navală), Muresan, Michi, Popa – Nichitean, Boghian (Cheveresan).
Pentru ”Ripi” urmeaza vineri, un amical cu divizionara C, Vulturii Lugoj iar marti, cel mai important meci din campionat, cu ocupanta locului secund Millenium II Giarmata, echipa care la fel ca si Ripensia a cumulat doar victorii in liga a VI-a.
˝Va fi cel mai important meci si cred ca vom castiga. Vor reveni si colegii nostri care au lipsit cu Fortuna Covaci, va fi foarte bine si eu chiar cred in victorie. Ne concentram pe meciul acesta pentru ca atat avem, doua meciuri mai grele, cu Giarmata in tur si retur. In rest, la nivelul acesta, nu prea sunt multe echipe care sa ne puna probleme, fara nici o suparare. Dar  sunt multe echipe care  nu fac nici pregatire, se strang doar la meciuri si atunci e de inteles”, a spus Horea Muresan.