Revenire spectaculoasa si victorie cu un om in minus. Ripensia Timisoara respira

Ripensia Timisoara nu avea decat varianta victoriei in partida cu una din echipele bune ale ligii secunde, CS Afumati. Dupa un meci in care ilfovenii au fost in avantaj si au ratat ocazii bune de a se distanta, Ripi a revenit dupa pauza, a egalat, si chiar daca a ramas in inferioritate, a reusit sa obtina o victorie vitala care o mentine cu puncte bune deasupra liniei de supravietuire.

In fata doar a 100 de spectatori, partida a inceput practic cu golul lui Stefan Vasile din minutul 11, care a tras la vinclu, 0-1. Cei din Afumati au avut marile ocazii ale primei parti, prin Zaharia, Dedu si Buduroi. Gazdele au incercat si ele poarta, dar Dumiter si Tudor nu au reusit egalarea.

Altfel a stat situatia in partea secunda, Andrei Dumiter reusind rapid egalarea, minutul 50, dupa ce a scapat singur pe contraatac, 1-1. Ripi a fost periculoasa si in continuare, dar in minutul 60, Claudiu Apro a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene. Dupa o sansa irosita de Dedu, banatenii au dat lovitura prin Calin Toma, care a inscris cu un sut frumos la coltul lung, 2-1, minutul 79.

Pana la final, Ripensia a gestionat bine situatia si s-a impus astfel cu 2-1 intr-un meci in care nu a fost favorita.

Ripensia: Radulescu – Ad. Popa (c), Bocsan, Apro, C. Toma – Ad. Ungureanu (85, Zurbagiu), Minecan (Bobina 42′), L. Tudor, Stoi (M. Toma 66′) – Dumiter, Mediop. Antrenor: Ciprian Urican