RCM Timisoara va juca a doua finala consecutiva! Banatenii vor intalni, din nou, Baia Mare in ultimul act al SuperLigii!

UPDATE: La fel ca si in sezonul trecut, trupa lui Chester Williams  va intalni in finala de la Bucuresti, care se va disputa pe 5 octombrie, Stiinta Baia Mare. Baimarenii au invins Steaua in cea de-a doua semifinala, scor 26-16.
__________
Trupa lui Chester Williams s-a impus fara probleme in fata constantenilor in semifinala jucata pe stadionul Gheorghe Rascanu. Burcea si compania au castigat sambata cu 42-8 si asteapta acum marea finala.
Partida din Ronat a inceput destul de strans. Calafeteanu a adus primele 3 puncte ale timisorenilor din lovitura de pedeapsa, iar Janjies a acvut ocazia egalarii imediat dupa, dar a ratat ‘penalitatea’ primita de Farul. Banatenii au bifat prima reusita in minutul 18 prin Morisson, care a culcat balonul in terenul de tinta al constantenilor, dupa o cursa a lui Fercu.Calafeteanu a  transformat incercarea si scorul a ajuns la 10-0.
Acelasi Calafeteanu avea sa mai puncteze apoi dintr-o lovitura de pedeapsa, iar inainte de a pleca la vestiare  a transormat si eseul reusit de capitanul Burcea, RCM avand la pauza, un avantaj de 20-0.
Campionii en-titre au inceput in forta partea a doua a partidei, Sosene Anesi a pus al treilea eseu in contul Timisoarei, la doar cateva minute dupa reluarea jocului, iar Vasile Rus a puctat si el cu o noua reusita care a fost si tranformata de Calafeteanu, iar gazdele s-au distantat la 32-0. Momentele de incrancenare nu au lipsit, iar abitrul a impartit mai multe cartonase galbene si chiar un caronas rosu de partea oaspetilor.
Farul a inscris primele puncte pe noua tabela din Ronat abia spre jumatatea reprizei. Mai intai,Jantjies a transformat o lovitura de pedeapsa si apoi  Stein a culcat balonul in tereul de tinta timisorean, insa nu inainte ca Tuiatua sa mai bifeze o reusita pentru trupa lui Chester Williams, astfel ca scorul a ajuns la 37-8.
Meciul nu s-a incheiat insa pana ce Madalin Lemnaru, revenit pe teren odata cu acest meci, dupa o lunga absenta, sa isi treaca si el in cont un eseu, stabilind rezultatul final al partidei la 42-8.
„A fost o semifinala disputata, cel putin in prima repriza a fost un meci foarte disputat. Dupa aceea noi ne-am impus, am controlat tot timpul jocul si nu ne-au tinut nici un moment sub presiune. Ne bucuram pentru ca jucam din nou finala, sper sa mentinem titlul aici, la Timisoara, sper ca la finalul saptamanii viitoare sa vorbim despre inca un titlu castigat de echipa noastra.Nu conteaza cu cine vom juca finala, oricum este un meci foarte greu si foarte important”, a spus capitanul timisorenilor, Stelian Burcea.
„Suntem in finala, ca am jucat mai slab sau mai bine in acest meci, nu mai conteaza, rezultatul e pozitiv, am reusit ce ne-am propus. Pot sa spun ca sunt multumit de cum au evoluat jucatorii, in circumstantele date, dar oricum intr-o semifinala sau o finala nu conteaza atat de mult cum joci, rezulatatul este cel care conteaza. Acum asteptam sa vedem cu cine vom juca in finala, pentru ca pana nu aflam adversarul nu ne putem face planuri. Stim ambele echipe, ne-au batut in ultimele jocuri amandoua, nu mai coneaza cu cine jucam pentru ca o finala e o finala”, a spus antrenorul Chester Williams.
RCM Timisoara se califica astfel in marea finala care se va disputa pe 5 octombrie la Bucuresti si unde  va intalni castigatoarea dintre Baia Mare si Steaua.