RCM Timisoara reia cu stangul SuperLiga. Campionii au pierdut la Constanta, desi Farul nu a reusit nici un eseu

Elevii lui Danie de Villiers au inceput cu eseu marcat fiecare din cele doua reprize ale partidei de sambata. Dar nu a fost suficient pentru ca galben-albastrii sa castige meciul de la malul marii.
 Campionii au mers la Constanta cu mai multe absente in lot.   Catalin Fercu, Sosene Anesi, Lemeki Nabalei, Marian Drenceanu si Jody Rose au ramas acasa din motive medicale, iar inainte de startul partidei de sambata, timisorenii l-au pierdut si pe Daniel Carpo, cel care trebuia sa  fie capitanul echipei in acest meci.
Totusi, banatenii au inceput bine partida. Cei de la RCM au reusit repede primul eseu, dupa ce au impins gramada pana in terenul de tinta advers. Calafeteanu a ratat transformarea, dar campionii pareau in grafic(0-5). Constantenii au reusit insa sa treaca la conducere dupa doua lovituri de pedeapsa executate de Sorin Vlaicu, prima trasformata cu noroc, dupa ce balonul a lovit bara(6-5). Totusi RCM avea sa iasa in avataj la pauza, pentru ca inainte de finele primei reprize, Calafeteanu a transformat si el o ‘penalitate'(6-8).
Si a doua parte a meciului a inceput bine pentru timisoreni.  Kinikinilau a mai pus 5 puncte in contul RCM-ului, dupa o cursa finaliazata cu eseu, iar Calafeteanu a mai adugat 2, dupa ce a transformat incercarea(6-15).
Nu a fost insa destul pentru ca banatenii sa mai bifeze o victorie contra Farului. Fara sa inscrie vreun eseu, constantenii au reusit sa se impuna pe teren propriu. Vlaicu a mai transformat inca 5 lovituri de pedeapsa pana la finele jocului, iar constantenii au castigat cu 21-15.
Militaru, Capatana, Tarus, Poparlan, Mahu, Lazar, Burcea, Rus, Calafeteanu, Umaga, Moala, Kinikinilau, Fonovai, Lemnaru, Shennan. Au mai intrat:  Conache, Morrison, Taupaki, Tanase, Maris, Cornei.