RCM Timisoara defileaza la Cluj in fata echipei Poli Iasi, in sferturile de finala ale Cupei Romaniei

Dupa victoriile cu 110-0 si 116-0 reusite contra celor de la Jiul Petrosani in Grupa Transivania a Cupei Romaniei, RCM Timisoara si-a batut propriul record de puncte inscrise intr-un meci, in jocul disputat in fata Iasiului.

Moldovenii au refuzat sa vina la Timisoara pentru partida de miercuri din sferturile Cupei, insa programarea meciului la Cluj nu i-a incurcat deloc pe banateni care nu au intampinat nici cea mai mica problema in fata divizionarei secunde.
Timisorenii au defilat in fata moldovenilor inca din primele minute de joc. Dumitru a adus primul eseu al galben-albatrillor in minutul 5, iar apoi reusitele au curs una dupa alta: Shenan(2), Fonovai, Malupo, Poparlan si Moala au semnat urmatoarele 6 incercari, 4 dintre ele transformate de Conache, iar in minutul 29 tabala arata deja scorul de 43-0 pentru RCM, pentru ca la pauza banatenii sa iasa cu un avataj de 55-0.
Iuresul ofensiv al galben -albastrilor nu s-a oprit nici in repriza a doua, timisorenii ajungand pana la finalul meciului la un total de 18 eseuri. Burcea(2), Dumitru, Umaga, Lemeki(2), Malupo, Rus, Shennan si Tanase au fost marcatorii celor  reusitedin partea a doua a jocului, iar 9 dintre acestea au fost transformate de catre Conache.
Scor final asadar, 123-0 pentru Timisoara care se califica asadar la pas in semifinalele Cupei Romaniei.