RCM Timisoara continua parcursul fara greseala in play-off! Campionii s-au impus categoric, in deplasare, la Farul

Chiar si intr-o formula din care au lipsit mai multi dintre jucatorii de baza, trupa lui Chester Williams a reusit victoria cu punct bonus pe care si-a propus-o la Constanta si si-a consolidat positia de lider al clasamentului.

Campionii merg ceas in continuare in play-off-ul SuperLigii. Dupa ce au invins in deplasare Steaua, RCM Timisoara a iesit invingatoare si la Constanta.
Gruparea banateana a abordat partida cu Farul intr-o formula diferita, fata de celelalte meciuri din play-off, iar debutul meciului a fost unul destul de echilibrat. Gabriel Conache a adus primele puncte ale timisorenilor din doua lovituri de pedeapsa, iar gazdele au marcat tot dintr-o ‘penalitate’, prin Nimidze, astfel ca la jumatatea primului mitan, scorul era 6-3 in favoarea elevilor lui Chester Williams. In minutul 27 Lemeki a bifat si primul eseu pentru campioana, iar Conache, a transformat, RCM asigurandu-si un avantaj de zece puncte, avantaj care avea sa se mentina si la pauza, desi inainte de plecarea la vestiare, ambele echipe si-au mai trecut in cate trei puncte, fiecare transformand inca o lovitura de pedeapsa(6-16).
Partea a doua a meciului le-a apartinut clar timisorenilor. Galben-albastri au inceput in forta, Samkharadze culcand balonul in terenul de tinta al fostei sale echipe, imediat dupa reluarea jocului, iar un alt fost jucator al Farului, aflat in prezent la Timisoara, Turashvilli si-a trecut si el in cont o reusita, peste nici zece minute. Conache a transformat ultima dintre cele doua incercari, iar scorul  a ajuns la 6-28.
In ciuda diferentei de pe tabela,  tensiunile nu au lipsit din teren, doi jucatori ai RCM-ului, fiind eliminati temporar. Dar, chiar si asa, campionii s-au mentinut in atac, iar  Samkharadze a mai bifat un eseu, transformat de acelasi Conache, cel care cateva minute mai tarziu avea sa mai aduca banatenilor 3 puncte  si dintr-o lovitura de pedeapsa.
Tabela a fost inschisa insa, doar dupa inca o reusita a Timisoarei, bifata de aceasta data de  Tangimana. Conache a transformat si de aceasta data iar scorul final a fost  stabilit la 45-6 pentru campioana en-titre, care isi consolideaza astfel postura de lider.
In celalalt meci din aceasta etapa a play-off-ului, Steaua a trecut cu 16-11 (10-3) de Stiinţa Baia Mare, cele două echipe aflandu-se, in prezent, la egalitate de puncte, pe locurile 2 si 3 ale clasamentului provizoriu.
In ultima runda din play-off, programata saptamana viitoare, RCM Timisoara va juca in deplasare la Baia Mare, iar Steaua Bucuresti va evolua pe teren propriu cu Farul Constanta.