RCM Timisoara a batut categoric Baia Mare, chiar de ziua antrenorului Chester Williams

TIMISOARA. Rugbystii timisoreni au reusit sa obtina bonusul ofensiv dupa doar 20 de minute de joc, impunandu-se in final cu scorul de 29-7.

Desi meciul era unul lipsit de miza, elevii lui Chester Williams si-au dorit neaparat victoria in fata campioanei, iar acest lucru s-a vazut in jocul aratat de RCM Timisoara in prima repriza.

4 eseuri au marcat timisorenii pana in minutul 20, prin Fercu, Lemnaru, Kinikinilau si Lazar, unul din ele fiind transformat de Calafeteanu si punctul bonus era deja asigurat pentru gruparea banateana.

Pana la pauza, acelasi Kinikinilau a mai reusit un eseu, transformat din nou de Calafeteanu si scorul dupa 40 de minute era 29-0 pentru Timisoara. In repriza secunda timisorenii s-au axat mai mult pe aparare, iar cei de la Baia Mare au reusit si ei un eseu prin Ailenei, transfornat de Budusila, astfel ca scorul final al meciului a ramas 29-7.

Rugbystii timisoreni i-au dedicat victoria antrenorului Chester Williams care a implinit miercuri 42 de ani.

”Sunt fericit, mai ales ca baietii au invins Baia Mare chiar de ziua mea, dar munca noastra nu s-a incheiat. A fost un meci bun, in prima repriza am reusit un joc de atac excelent. Sunt multumit si de repriza a doua, cand am demonstrat ca stim sa ne si aparam”, a spus Chester Williams.

Pentru RCM Timisoara urmeaza o deplasare la Iasi si apoi play-off-ul.