Razbunare, dulce razbunare. Handbalistii de la Poli Timisoara au invins clar Calarasiul

Meci cu final (ne)asteptat! Daca in meciul tur, Poli pierdea in „Regat” la un punct diferenta, chiar daca avea la un moment dat 11-3, duminica istoria s-a rescris. Dunarea a condus in Banat cu 9-3, dar violetii, cu un portar Adam Savic extraordinar si cu golghereul Marjanovic in mare forma, au intors scorul. Poli s-a impus cu 32-24, dupa 13-13 la pauza.

Violetii au deschis scorul, dupa care oaspetii s-au distantat datorita lui Josip Peric, dar si ineficientei banatenilor in atac. Lucrurile s-au schimbat odata cu introducerea lui Savic in poarta. De la 3-9, violetii au reusit sa recupereze si sa egalaze la pauza. In partea secunda, Marjanovic a facut diferenta, ajutat de colegii sai, dar si de acelasi Savic. Diferenta maxima a fost de 9 goluri, 25-16, ca scorul final sa fie 32-24 pentru banateni.

Marjanovic a fost cel mai bun marcator al jocului cu 12 goluri, Sania si V. Milosevic reusind cate 5 de caiciula, care pastreaza Poli pe locul 3, la egalitate de puncte cu Odorhei si la doua distanta de Steaua, liderul Ligii Zimbrilor.