Punct scos cu forcepsul! ACS Poli Timisoara egaleaza pe final OSK Sepsi, dar situtia ramane complicata

TIMISOARA. Salvati la pauza, pe loc retrogradabil in partea secunda si spre baraj la final. ACS Poli nu a reusit decat o remiza in runda a treia a play-out-ului cu OSK Sepsi Sf. Gheorghe, dupa un meci nebun. Gazdele au condus la pauza, oaspetii au intors scorul in partea secunda, ca in cele din urma meciul sa se termine la egaliate.

A fost 2-2 (1-0) dupa un meci echilibrat, in care oricare dintre echipe putea castiga. Banatenii au intrat la vestiare cu avantaj minim, dupa ce Alexandru Ciucur a decshis scorul, la o faza la care au participat Munteanu, Harut si Roman. In partea secunda, Artean si-a inscris un autogol memorabil, ca Benjamin Kuku sa aduca trupa vizitatoare in avanatj. Fulop a trimis in bara la scorul de 1-2, ca Seroni, una din putinele schimbari inspirate ale antrenorului Grozavu, sa inscrie in minutul 88. S-a incheiat 2-2, iar Razvan Rat a fost eliminat pe final, la meciul de debut pentru Timisoara.

ACS Poli obtine primul punct in play-out si deocamdata se afla pe locul 5, foarte aproape de baraj si retrogradare, asta cu toate ca echipa banateana si conducerea ei visau la un moment dat play-off-ul.

ACS Poli: Straton – Harut, Artean, Cinu, Rat, A. Munteanu, Vasvari, Enescu, Croitoru (85, Seroni), Ciucur (70, Oliva), Roman.
Antrenor: Leo Grozavu

Sepsi: Niczuly – Dalmau, Ursu, Obsivac, Sato, Ghinga (60, Petrovic), Hamed (90, Hamed), Tandia, Fulop, Oliveira (46, Kuku), Simonovski
Antrenor: Eugen Neagoe