Punct muncit cu Pandurii! ACS Poli Timisoara nu vine cu mana goala de la Severin

TIMISOARA. Un derby al echipelor suferinde s-a disputat astazi pe malul Dunarii, la Severin. Pandurii – o echipa in insolventa care din cauza problemelor financiare a pierdut mai bine de un „11”, a intalnit ACS Poli, ultima clasata, o alta grupare cu mari probleme financiare. Interesant este ca jocul a fost destul de interesant, chiar peste astepatari.

Banatenii au inceput mai bine, si dupa cateva sarje ale lui Barbut, acelasi jucator reuseste o serie de driblinguri si ii ofera un „asist” perfect pentru Popovici, care a deschis scorul in minutul 15. Meciul s-a deschis chiar si mai mult, insa gazdele au reusit sa egaleze la una din putinele faze periculoase din prima parte, prin Antal, care a trimis perfect cu capul in plasa, pentru 1-1, in minutul 37, scor cu care avea sa se incheie prima parte.

Remiza nu ajuta nicio formatie, astfel ca ambele grupari au jucat la victorie. Acelasi Antal a inscris din nou cu capul in minutul 54, dar de aceasta data ACS Poli a revenit rapid, egaland dupa un penalty, usor acordat la Doman, decarul polist si transformand lovitura.

Pana la final, ambele echipe au trecut pe langa golul de trei puncte. Canu a fost aproape de gol pentru banateni, apoi in prelungiri, Voiculet, dupa o faza construita de Sanmartean a fost la un pas de a inscrie, dar Straton a fost providential.

In cele din urma s-a incheiat 2-2, un scor echitabil, iar ACS Poli trece la plus in clasament…

ACS Poli: Straton – Straut, Bocsan, Canu, Novak, Croitoru, Artean, Barbut, Llorrente, Doman, Popovici. Au mai jucat: Draghici, Seroni, Mailat.

1. Foarte greu,dar se putea ușor câștiga trei puncte.Comparativ chiar cu meciul cu Dinamo,echipa a jucat am Mureșian fara vlaga.
    Pandurii cu o echipa formată si din jucatori din liga a tria a creiat problemeDar e bine si un punct,fara penalizări avem 15 puncte.