Promovarea se amana. SCM Timisoara pierde in fata lui Minaur Baia Mare derby-ul ligii secunde de handbal feminin

TIMISOARA. SCM Timisoara va trebui sa mai astepte un an pentru a juca in prima liga de handbal feminin. Handbalistele lui Lucian Ghiulai au fost invinse la sapte goluri diferenta de rivala din Baia Mare, chiar in propria sala, in derby-ul seriei a doua din liga secunda.

Incurajata si de o inimoasa galerie de aproximativ 20 de oameni venita din Maramures, Minaur Baia Mare a fost aproape in permanenta la conducerea intalnirii cu SCM Timisoara. Prima parte a jocului a fost una echilibrata, oaspetele avand o singura data un avantaj mai mare de un gol. In cele din urma, la pauza, Minaur conducea cu 11-10.

Debutul reprizei secunde a fost unul de cosmar pentru SCM Timisoara. Handbalistele oaspete au pus rapid patru goluri avantaj pe tabela, in timp ce timisorencele nu au inscris niciun gol in primele 7 minute. Cu toate ca a cerut rapid un time-out, Lucian Ghiulai nu a mai putut salva mare lucru. Baia Mare s-a distantat constant, ecartul maxim intregistrandu-se in minutul 22, opt goluri. In cele din urma, Minaur Baia Mare s-a impus cu 27-20. Cele mai bune marcatoare ale oaspetelor au fost Andreea Tecar si Iulia Porandyuk, autoare a cate sase goluri.

Despre meci, am fost peste ei fara discutie. Dupa ce am schimbat sistemul defensiv in repriza a doua s-a terminat totul. Trebuie sa il intelegem pe prietenul Lucian Ghiulai pentru ca el abia si-a format niste fete. Trebuie pregatite si formata echipa. Pana faci omogenizarea ia ceva timp pentru ca aici nu e volei, e handbal si e contact cu adversarul. Dupa parerea mea a fost un meci bun pentru liga a doua. Poate sa ne apropiem chiar de anumite jocuri din prima categorie, din Liga Florilor, intre ultimele clasate„, a declarat Ioan Baban, antrenorul lui Minaur Baia Mare.

Pentru formatia timisoreana, cea mai buna marcatoare a fost Sabine Klimek, autoare a noua goluri. Celalalte marcatoare ale formatiei timisorene au fost: Cristina Predoi – 4, Manda – 3, Florea – 2, Filip – 1, Diana Predoi – 1

Multe lucruri nu sunt de spus. acum la cald nu vreau sa fac o analiza, dar vreau sa spun ca astazi a fost mai greu in aparare, am ratat foarte mult. Pana una-alta, vreau sa spun ca asta a fost situatia azi. Le-am atras atentia sa nu se supramotiveze, dar nu cred ca asta a dus la esecul de astazi. Au fost mai multe cauze. Vreau sa imi felicit echipa, sunt niste fete extraordinare. Pacat ca astazi nu le-a iesit asa cum mi-am dorit. Imi asum eu responsabilitatea pentru esecul de azi. Este decisiva distanta. Noi trebuie sa ne pregatim pentru baraj„, a spus la final antrenorul timisorean, Lucian Ghiulai.

Odata cu acest esec, SCM Timisoara ramane pe locul 3 in serie, cu 30 de puncte, la 1 punct de Corona Brasov, si la 10 de Minaur. In runda viitoare, SCM Timisoara are parte de o etapa de pauza, urmatoarea partida fiind programata in 24 februarie, cand primeste vizita Coronei Brasov.