Probleme pentru BC Timisoara inainte de Final Four? Alb-violetii au cedat in fata unei echipe din partea a doua a clasamentului. FOTO!

BC Timisoara continua parcursul fluctuant. Dupa ce etapa trecuta a castigat, la limita in fata celor de la BC Timba, acum trupa lui Srdjan Jovanovic s-a vazut invinsa de CSS Giurgiu, formatie aflata pe locul 12 in Liga Nationala.

Oaspetii au inceput in forta meciul de la Sala Constantin Jude. Catalin Vlaicu le-a dat incredere celor de la Giurgiu cu o reusita de 3 puncte, iar Ware si Petty au continuat pe aceeasi linie, BC Timisoara vazandu-se condusa cu 11-5, in minutul 2, pentru ca in minutul 6, scorul sa fie de 9-18.
”Leii” au incercat sa reactioneze prin Jovanovic si Johnson si au redus din diferennta, dar tot Giurgiu a incheiat in avantaj primul sfert(20-21).
Reusitele lui Downey i-au adus pe alb-violeti in avantaj, pe debutul sfertului doi(25-21) si pana in minutul 15, timisorenii s-au distantat la 10 puncte(40-30), dar pana la pauza cei de la Giurgiu s-au apropiat iar(49-46).
In sfertul trei, oaspetii au dat semne ca pot sa incurce echipa care a anuntat la inceputul sezonului ca se bate la titlu, trecand la conducere in mai multe randuri, iar inainte cu 10 minute de final, cele doua echipe erau la egalitate(66-66).
Ultimul sfert a facut diferenta. Insa nu in favoarea echipei timisorene. Oaspetii au reusit o serie de 11 puncte consecutive din minutul 36 si s-au distantat la 7 puncte(82-89), pentru ca in final sa se impuna cu 96-86.
Americanul Parrish Petty de la CSS Giurgiu a fost cel mai bun jucator al partidei, reusind 40 de puncte, avand 5 reusite de 3 si 9 assist-uri, iar pentru BC Timisoara cele mai multe puncte le-au inscris Sarovic si Jovanovic, cate 18.
”Responsabilitatea este doar a mea. Eu am pierdut meciul. Va trebui sa continuam sa muncim, sa credem in obiectivele noatre si sa fim pregatiti pentru urmatoarele partide. Am gresit in ceea ce am facut la antrenamente si prin faptul ca am incercat sa dau sanse prea multor jucatori. Ei au facut ce le-am cerut si nu am ce sa le reprosez, nici lor, nici arbitrilor. Cuvintele nu prea pot sa descrie ceea ce s-a intamplat: cand un jucator marcheaza 40 de puncte impotriva ta si nu reusesti sa-l opresti, inseamna ca gresesti undeva. Vom analiza meciul, dar, repet, nu vreau sa arat cu degetul spre nimeni sau sa creez atmosfera negativa, caci vin meciuri importante si nu avem timp sa ne plangem”, a spus Srdjan Jovanovic, antrenorul BC Timisoara.