Prima victorie pentru CH Politehnica, in actuala editie de campionat! Handbalistii timisoreni au invins Steaua. FOTO!

Dupa doua infrangeri consecutive, cu CS Caras-Severin si Dinamo, alb-violetii au reusit sa se impuna joi, la Sala Constantin Jude, in fata Stelei, in cea de-a treia etapa a Ligii Nationale.

Timisorenii inceput mai greu meciul cu ros-albastrii. Oaspetii au condus, 5-2, in minutul 9 si au avut avantaj de 4 goluri cinci minute mai tarziu(4-8), dar, dupa interventia antrenorului Constantin Stefan, alb-violetii au revenit. Timofte si compania au reusit o serie excelenta de 9 reusite consecutive, profitand si de caderea din jocul oaspetilor, care vreme de 8 minute nu au reusit sa marcheze nici un gol si au dus scorul la 14-9(25′). Pana in minutul 28, avantajul banatenilor aajuns la 8 goluri(18-10), iar la pauza tabela a aratat scorul de 18-12.
Ca si prima repriza, insa, partea a doua a jocului a fost inceputa la fel de greu de elevii lui Constantin Stefan. Dupa reusita lui Daninfeld, din debutul mitanului secund(19-12), au urmat doua eliminari ale lui Chikovani(min. 33 si 36) si o serie de 5 reusite consecutive ale stelistilor care s-au apropiat la doar doua goluri(19-17), in minutul 38.
Alb-violetii au pus din nou piciorul pe acceleratie si s-au distantat iar la 5 goluri(24-19, min.44), dar au urmat alte greseli in jocul gazdelor  si egalarea Stelei din minutul 50(24-24).
Jocul a fost echilibrat pana in ultimele trei minute, cand timisorenii s- au distantat la 3 goluri si s-au impus  in final cu 31-29, bifand astfel prima victorie in campionat.
„Dupa debutul de meci mai greu, la primul time-out le-am spus jucatorilor mei ca nu asta le este valoarea, ca nu asta am pregatit in aceste zile pentru meciul cu Steaua si sa lase tracul la o parte, pentru ca vor castiga, daca joaca fara presiune. Si s-au descatisat si au facut un final de repriza foarte bun.
A fost un meci greu, asa cum ma asteptam, Steaua venea ca si noi, dupa doua meciuri fara victorie, stiam ca o sa vina sa ia puncte aici. Am inceput mai greoi, ne-am revenit apoi in joc, dar din pacate in repriza a doua am avut sase minute foarte slabe si am dat suflu Stelei, iar jucatorii experimentati pe care ii au in lot au stiut sa aduca meciul la egal. Practic, de acolo cine a avut nervii mai tari si pregatirea fizica dar si tactica mai buna a facut diferenta.
Este foarte importanta pentru noi aceasta victorie. Sigur ca trebuie sa ramanem cu picioarele pe pamant si sa vedem ce putem imbunatati in jocul nostru, pentru ca imi doresc ca echipa sa joace pe tot parcursul jocului constant, sa eliminam aceste oscilatii din joc. Dar asta se poate numai in timp pentru ca suntem o echipa nou-formata”, a spus antrenorul Constantin Stefan
Petkovic a fost cel mai bun marcator al lui Poli cu 9 goluri inscrise, fiind urmat pe lista marcatorilor de Timofte(6 goluri), Kaftin(5), Irimias(4), Santeiu(3), Mrakic(2) si Daninfeld(2).
Pentru Steaua, cele mai multe reusite le-a bifat Gabriel Florea, 11. Mai multi jucatori din lotul ros-albastrilor vor avea parte de sanctiuni financiare, dupa meciul de la Timisoara, confrom spuselor antrenorului Ovidiu Mihaila: „Este o infrangere pe care am suferit-o datorita evolutiei si indisciplinei din prima repriza, acolo am pierdut meciul, la fel ca meciul precedent. Este un moment pe care nu mai putem sa-l lasam sa treaca, va trebui sa luam masuri, pentru ca altfel riscam sa nu facem nici un punct. Per ansamblu, nu cred ca ne-a surprins cu nimic Timisoara, repriza a doua am reusit sa revenim in joc dar la fel, pe niste greeli tehnice individuale, atat in atac cat si in aparare s-au distantat la trei goluri in final. Este greu, dar trebuie sa trecem mai departe, veti vedea ce se va intampla, pentru ca aceasta echipa nu are voie sa fie aici unde este, pe locul care este. Imi asum eu in primul rand vina, pentru ca sunt in postura in care sunt, dar trebuie sa luam masuri”, a spus Mihaila.
CH Politehnica joaca urmatorul meci duminica, in deplasare la Suceava.