Prima infrangere pentru BCM Danzio! Panterele roz au fost invinse cu 71 – 47 de CSBT Alexandria

TIMISOARA. Dupa un parcurs fara greseala: doua victorii in Cupa si patru in campionat, baschetbalistele timisorene s-au impiedicat la Alexandria, unde au pierdut primul meci din acest sezon.
Gazdele au condus de la un capat la altul meciul disputat in cadrul etapei cu numarul sase a Ligii Nationale.
Dupa ce au fost conduse la 6 puncte in minutul 7 (14-8), elevele lui Dan Ionescu au reusit sa se apropie la doar doua puncte la finele primului sfert, cand scorul a fost 16-14 pentru Alexandria. Pantere au cedat insa categoric sfertul doi, cand au reusit sa marcheze doar 6 puncte, astfel ca la pauza gazdele aveau un avataj de 15 puncte(35-20). Ecartul a a ajuns la 17 puncte pana la sfarsitul sfertului trei(50-33) pentru ca in final CSBT Alexandria sa se impuna la 24 de puncte diferenta cu 71-47.
Tiffany Brown a marcat cele mai multe puncte pentru BCM Danzio la Alexandria, 13 , urmatoarea pe lista marcatoarelor la gruparea timisoreana fiind Nevena Saponjic cu 7 puncte.
De la gazde s-au remarcat Ashley Marie Arlen si Chelsea Ann Lyons, cu cate 17 puncte.