Poli Timisoara s-a intors la locul faptei. Victorie pe terenul unde a obtinut Cupa

TIMISOARA. Sferturile Cupei Romaniei – faza judeteana au programat partide interesante care au tinut iubitorii fotbalului mic cu sufletul la gura. In reeditarea finalei precedente, la Giarmata Vii, echipa locala a intalnit formatia cu cei mai inflacarati suporteri, ASU Poli.

Gazdele, echipa ce evolueaza in Liga 5, dar care au jucatori ce au jucat chiar in prima liga, au dat o replica puternica, asa cum era si de asteptat liderului Diviziei D Timis, ASU Poli. Daca prima parte nu a fost foarte spectaculoasa, asta si din cauza vantului, care a batut cu putere, in partea a doua, echipele au dat totul pe cartea atacului. Dupa ocazii bune la ambele porti, ”uriasul” Adi Ilie a deschis scorul printr-o lovitura de cap in minutul 69. Feraru a dus scorul la 2-0 dupa nici mzece minute, iar alb-violetii au avut un final de joc mai lejer. Dar nu lipsit de emotii, pentru ca Stancu a irosit o lovitura de pedepasa, apoi Lobonea – de la gazde a marcat in minutul 90 pentru 1-2.

In cele din urma, Poli s-a impus pe merit, in fata unor suporteri entuziasti, care chiar daca nu au fost in numar foarte mare si-au facut simtita prezenta. In vara anului trecut, ASU Poli castiga Cupa Romaniei faza judeteana, chiar la Giarmata Vii, contra echipei din localitate.

In faza urmatoare, ASU Poli va intalni marea rivala din oras, Ripensia, care a trecut cu greu, doar dupa cele doua reprize de prelungiri, de incomoda formatie Cocosul Ortisoara.