Poli Timisoara s-a calificat in sferturile Cupei Romaniei, dupa un 5-4 cu Vointa Sibiu, dupa penaltiuri!

Declaratii la cald Cosmin Contra, antrenor FC Timisoara: Nu e normal ca la fiecare meci sa stau cu funduletul asa strans Cosmin Contra si-a desfiintat jucatorii dupa meciul cu Vointa Sibiu. Antrenorul Timisoarei le-a reprosat acestora ca iau adversarii mai slab cotati de sus si ca se uita prea mult la televizor. "Asa ne-am pregatit, asa am jucat. Singurul lucru bun e ca ne-am calificat. E un semnal de alarma si pentru mine si pentru jucatori. Daca vor mai juca asa ca azi, poate la meciul urmator vor juca cei de la echipa a doua. E plin de filosofi in fotbal care spun ca meciurile cu Vointa Sibiu sunt foarte simple. Din pacate, eu am in lot fotbalisti care se uita toata ziua la televizor, la stiri, la doctori in fotbal si se intampla ce s-a intamplat astazi", a tunat Contra. Tehnicianul alb-violetilor a spus ca in zilele urmatoare se va lucra numai la fazele fixe, pentru ca jucatorii sai sa nu mai aiba nicio emotie in meciurile viitoare. "In urmatoarele zile com lucra numai la fazele fixe. Vom lucra atata pana ne vom sparge capetele. Daca pun doua echipe la antrenament una in atac, alta in aparare, cei din atac nu dau cu capul. Nu e normal ca la fiecare meci sa stau cu funduletul asa strans", a spus Gurita.

Pedro Taborda, portar FC Timisoara:"Mai bine pierdeam..." "Am avut emotii pana la final. Am vrut sa castigam de la inceput. I-am cam lasat in repriza a doua. Au egalat pe o greseala a noastra. Am ramas 10 jucatori si am alergat mai mult. Ne-am calificat.  Sunt suparat pe atitudinea colegilor mei. Cand eu intru, se schimba unii dintre ei. Nu ai cum sa joci cu echipa de Liga a doua si sa nu castigi in 90 de minute. Mai bine pierdeam... " Pedro Taborda, erou in meciul din aceasta seara, dupa ce a aparat doua penaltiuri, este suparat ca este mentinut in continuare ca rezerva a lui Pantilimon si a tinut sa isi arate nemultumirea. "Daca ma lasa sa plec acum de la Timisoara, plec, dar nu ma lasa. Respect pe toata lumea, jucatori, antrenori, dar nu e normal ce se intampla cu mine. FC Timisoara s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa un meci de infarct cu Vointa Sibiu, castigat abia dupa disputarea loviturilor de la 11 metri.
Dupa 1-1 la finalul celor 120 de minute, jucatorii lui Contra s-au impus cu 4-3 la penaltiuri. Primii care executa sunt sibienii. Nicolae Grigore il executa pe Taborda este 1-2. Executa si Sepsi. Nu rateaza Pentru Vointa executa Eugen Beza si este 3-2 pentru ardeleni. Zicu trage si el si stabileste egalitatea pe tabela de marcaj 3-3. Sutul lui Burlacu este respins de Taborda. Poli are sansa sa revina in avantaj prin Tames, care inscrie. Este 4-3 pentru Poli. Taborda apara sutul lui Hardau, iar Scutaru rateaza si el mentinand suspansul in tribune. Iulian Tatar marcheaza si el, iar Magera are sansa de o califica pe Poli in sferturi. Si o face. Poli castiga dramatic, la penaltiuri 5-4. Urmeaza penalty-urile Dupa 120 de minute scorul este egal 1-1 min 117 Helder da o pasa lobata, dar Magera trimite putin pe langa paorta goala din 5 metri min 113 Tatar de la oaspeti este si el eliminat dupa ce a vazut al doilea cartonas galben min 110 Nikolici il lobeaza pe Zavoi, insa de la margine se ridica fanionul. Muntenegreanul era in spatele fundasilor adversi min 104 finalul primelor 15 minute min 103 Ocazie imensa Vointa Sibiu. Caius Lungu ia o actiune pe cont propriu, ajunge in careul timisorenilor, centreaza, Beza trage, dar Luchin respinge de pe linia portii in corner. Acelasi Beza executa cornerul direct pe poarta, insa Taborda e la post. min 93 Gluma se ingroasa. Alexandru Bourceanu este eliminat dupa ce a vazut al doilea cartonas galben min 91 A inceput a doua repriza de prelungiri Finalul primelor 90 de minute. Vor urma doua reprize a cate 15 minute fiecare. Dupa timpul regulamentar de joc, Poli Timisoara - Vointa Sibiu 1-1 min 90 Dupa ce n-a facut nimic tot meciul, Poli a renascut! Zicu reia din foarfeca o minge centrata de pe stanga, insa respinge in extremis Zavoi min 87 Lovitura libera lateral dreapta pentru Vointa. Claudiu Bunea trimite un sut-centrare care se opreste in plasa portii lui Taborda min 78 Beza trage frumos de la 30 de metri in bratele lui Taborda min 75 Caius Lungu ii ia locul lui Radu Negut min 72 Burlacu de la oaspeti vede si el cartonasul galben min 70 Ultima inlocuire la gazde. Autorul golului ii lasa locul lui Lukas Magera min 69 Bunea vede si el galben min 67 Ocazie Poli. Nikolici reia din 7 metri in portarul Zavoi min 65 Meciul s-a linistit. Poli nu mai forteaza, iar Vointa Sibiu nu arata ca o echipa capabila sa produca surpriza in aceasta seara min 57 Schimbare si la oaspeti A iesit Darius Miclea si a intrat Hardau min 52 Schimbare la Poli. Curtean e inlocuit de Zicu min 51 Un duel inedit in careul alb-violetilor. Taborda cade peste Burca si este la un pas sa scape mingea in fata unui jucator de la Vointa Sibiu min 46 Prima schimbare la Poli. Contra este inlocuit cu Helder. Schimbare si la oaspeti. Buican este inlocuit de Bunea. A inceput repriza secunda min 45+2 Finalul primelor 45 de minute. La pauza Poli Timisoara conduce pe Vointa Sibiu cu 1-0 prin golul marcat de Goga in minutul 13 min 45 Alex Bourceanu vede si el cartonasul galben min 44 Goga are o pofta de joc iesita din comun. Inca un sut de la 25 de metri dar care trece putin pe langa poarta lui Zavoi. Portarul sibienilor era spectator min 37 Iulian Popa il incearca pe Taborda cu un sut in forta de la 32 de metri, insa portughezul este la post min 34 Actiune superba de atac a Timisoarei. Combinatia Nikolici - Goga il lasa pe ultimul liber la 15 metri cu Zavoi, insa sutul atacantului timisorean trece pe langa poarta min 33 Bourceanu prinde un sut excelent de la 30 de mteri insa Zavoieste la npost si retine in doi timpi min 28 Cosmin Contra vede primul cartonas galben al partidei dupa o intrare dura la un adversar min 27 Dupa inscrierea primului gol, timisorenii au calmat jocul min 26 Sut Alex Bourceanu din lovitura libera de la 17 metri, insa sutul alb-violtului trece peste poarta adversa min 13 Poli deschide scorul prin Dorin Goga a carui sut de la 17 metri s-a oprit in poarta portii adverse min 11 Sibienii nu au venit la Timisoara sa ia cat mai multe. Dovada este ocazia lui Radu Negut care i-a driblat  pe fundasii Timisoarei, dar a sutat in Taborda min 9 Poli are primele ocazii de gol! Ambele prin Nikolici. Muntenegreanul a reluat cu capul din cinci metri din doua cornere consecutive insa ambele mingi trimise de varful alb-violetilor au trecut peste poarta sibienilor. min 7 Primul sut spre poarta a partidei le apartine ardelenilor. Iulian Popa primeste o pasa in adancime, scapa singur spre poarta lui Taborda, dar trage de la 20 de metri mult peste poarta alb-violetilor min 3 In tribune nu s-au strans la primul fluier al arbitrului mai mult de 1000 de fani min 1 A inceput partida dintre Poli si outsiderul competitiei Vointa Sibiu Echipele de start: FC Timisoara: Taborda - Scutaru, Burca, Luchin, Sepsi - Contra, Bourceanu, Tames, Curtean - Goga, Nikolic. Vointa: Zavoi - Forika, Apostol, Grigore, Burlacu - Buican, Miclea, Beza, Tatar - Popa, Negut.
La meciul din aceasta seara in tribunele stadionului Dan Paltinisanu sunt cateva zeci de detinuti de la Penitenciarul Timisoara. In aceasta seara in direct pe www.opiniatimisoarei.ro Poli Timisoara da piept cu micuta echipa Vointa Sibiu. Poli trebuie sa treaca de divizionara secunda pentru a-si mai pastra sansele la castigarea acestui trofeu, unul dintre obiectivele echipei alb-violete. La partida cu ardelenii, in tribunele stadionului Dan Paltinisanu este asteptat si fostul antrenor al Politehnicii, Dusan Uhrin. [nggallery id=14]

Declaratii la cald
Cosmin Contra, antrenor FC Timisoara: Nu e normal ca la fiecare meci sa stau cu funduletul asa strans
Cosmin Contra si-a desfiintat jucatorii dupa meciul cu Vointa Sibiu. Antrenorul Timisoarei le-a reprosat acestora ca iau adversarii mai slab cotati de sus si ca se uita prea mult la televizor.
„Asa ne-am pregatit, asa am jucat. Singurul lucru bun e ca ne-am calificat. E un semnal de alarma si pentru mine si pentru jucatori. Daca vor mai juca asa ca azi, poate la meciul urmator vor juca cei de la echipa a doua. E plin de filosofi in fotbal care spun ca meciurile cu Vointa Sibiu sunt foarte simple. Din pacate, eu am in lot fotbalisti care se uita toata ziua la televizor, la stiri, la doctori in fotbal si se intampla ce s-a intamplat astazi”, a tunat Contra.

Tehnicianul alb-violetilor a spus ca in zilele urmatoare se va lucra numai la fazele fixe, pentru ca jucatorii sai sa nu mai aiba nicio emotie in meciurile viitoare. „In urmatoarele zile com lucra numai la fazele fixe. Vom lucra atata pana ne vom sparge capetele. Daca pun doua echipe la antrenament una in atac, alta in aparare, cei din atac nu dau cu capul. Nu e normal ca la fiecare meci sa stau cu funduletul asa strans”, a spus Gurita.

Pedro Taborda, portar FC Timisoara:”Mai bine pierdeam…”

„Am avut emotii pana la final. Am vrut sa castigam de la inceput. I-am cam lasat in repriza a doua. Au egalat pe o greseala a noastra. Am ramas 10 jucatori si am alergat mai mult. Ne-am calificat.  Sunt suparat pe atitudinea colegilor mei. Cand eu intru, se schimba unii dintre ei. Nu ai cum sa joci cu echipa de Liga a doua si sa nu castigi in 90 de minute. Mai bine pierdeam… ”
Pedro Taborda, erou in meciul din aceasta seara, dupa ce a aparat doua penaltiuri, este suparat ca este mentinut in continuare ca rezerva a lui Pantilimon si a tinut sa isi arate nemultumirea. „Daca ma lasa sa plec acum de la Timisoara, plec, dar nu ma lasa. Respect pe toata lumea, jucatori, antrenori, dar nu e normal ce se intampla cu mine.
FC Timisoara s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa un meci de infarct cu Vointa Sibiu, castigat abia dupa disputarea loviturilor de la 11 metri.

Dupa 1-1 la finalul celor 120 de minute, jucatorii lui Contra s-au impus cu 4-3 la penaltiuri.

Primii care executa sunt sibienii. Nicolae Grigore il executa pe Taborda este 1-2. Executa si Sepsi. Nu rateaza Pentru Vointa executa Eugen Beza si este 3-2 pentru ardeleni. Zicu trage si el si stabileste egalitatea pe tabela de marcaj 3-3. Sutul lui Burlacu este respins de Taborda. Poli are sansa sa revina in avantaj prin Tames, care inscrie. Este 4-3 pentru Poli. Taborda apara sutul lui Hardau, iar Scutaru rateaza si el mentinand suspansul in tribune. Iulian Tatar marcheaza si el, iar Magera are sansa de o califica pe Poli in sferturi. Si o face. Poli castiga dramatic, la penaltiuri 5-4.

Urmeaza penalty-urile Dupa 120 de minute scorul este egal 1-1

min 117 Helder da o pasa lobata, dar Magera trimite putin pe langa paorta goala din 5 metri

min 113 Tatar de la oaspeti este si el eliminat dupa ce a vazut al doilea cartonas galben

min 110 Nikolici il lobeaza pe Zavoi, insa de la margine se ridica fanionul. Muntenegreanul era in spatele fundasilor adversi

min 104 finalul primelor 15 minute

min 103 Ocazie imensa Vointa Sibiu. Caius Lungu ia o actiune pe cont propriu, ajunge in careul timisorenilor, centreaza, Beza trage, dar Luchin respinge de pe linia portii in corner. Acelasi Beza executa cornerul direct pe poarta, insa Taborda e la post.

min 93 Gluma se ingroasa. Alexandru Bourceanu este eliminat dupa ce a vazut al doilea cartonas galben

min 91 A inceput a doua repriza de prelungiri

Finalul primelor 90 de minute. Vor urma doua reprize a cate 15 minute fiecare. Dupa timpul regulamentar de joc, Poli Timisoara – Vointa Sibiu 1-1

min 90
Dupa ce n-a facut nimic tot meciul, Poli a renascut! Zicu reia din foarfeca o minge centrata de pe stanga, insa respinge in extremis Zavoi

min 87 Lovitura libera lateral dreapta pentru Vointa. Claudiu Bunea trimite un sut-centrare care se opreste in plasa portii lui Taborda

min 78 Beza trage frumos de la 30 de metri in bratele lui Taborda

min 75 Caius Lungu ii ia locul lui Radu Negut

min 72 Burlacu de la oaspeti vede si el cartonasul galben

min 70 Ultima inlocuire la gazde. Autorul golului ii lasa locul lui Lukas Magera

min 69 Bunea vede si el galben

min 67 Ocazie Poli. Nikolici reia din 7 metri in portarul Zavoi

min 65 Meciul s-a linistit. Poli nu mai forteaza, iar Vointa Sibiu nu arata ca o echipa capabila sa produca surpriza in aceasta seara

min 57 Schimbare si la oaspeti A iesit Darius Miclea si a intrat Hardau

min 52 Schimbare la Poli. Curtean e inlocuit de Zicu

min 51 Un duel inedit in careul alb-violetilor. Taborda cade peste Burca si este la un pas sa scape mingea in fata unui jucator de la Vointa Sibiu

min 46 Prima schimbare la Poli. Contra este inlocuit cu Helder. Schimbare si la oaspeti. Buican este inlocuit de Bunea. A inceput repriza secunda

min 45+2 Finalul primelor 45 de minute. La pauza Poli Timisoara conduce pe Vointa Sibiu cu 1-0 prin golul marcat de Goga in minutul 13

min 45 Alex Bourceanu vede si el cartonasul galben

min 44 Goga are o pofta de joc iesita din comun. Inca un sut de la 25 de metri dar care trece putin pe langa poarta lui Zavoi. Portarul sibienilor era spectator

min 37 Iulian Popa il incearca pe Taborda cu un sut in forta de la 32 de metri, insa portughezul este la post

min 34 Actiune superba de atac a Timisoarei. Combinatia Nikolici – Goga il lasa pe ultimul liber la 15 metri cu Zavoi, insa sutul atacantului timisorean trece pe langa poarta

min 33 Bourceanu prinde un sut excelent de la 30 de mteri insa Zavoieste la npost si retine in doi timpi

min 28 Cosmin Contra vede primul cartonas galben al partidei dupa o intrare dura la un adversar

min 27 Dupa inscrierea primului gol, timisorenii au calmat jocul

min 26 Sut Alex Bourceanu din lovitura libera de la 17 metri, insa sutul alb-violtului trece peste poarta adversa

min 13 Poli deschide scorul prin Dorin Goga a carui sut de la 17 metri s-a oprit in poarta portii adverse

min 11 Sibienii nu au venit la Timisoara sa ia cat mai multe. Dovada este ocazia lui Radu Negut care i-a driblat  pe fundasii Timisoarei, dar a sutat in Taborda

min 9 Poli are primele ocazii de gol! Ambele prin Nikolici. Muntenegreanul a reluat cu capul din cinci metri din doua cornere consecutive insa ambele mingi trimise de varful alb-violetilor au trecut peste poarta sibienilor.

min 7 Primul sut spre poarta a partidei le apartine ardelenilor. Iulian Popa primeste o pasa in adancime, scapa singur spre poarta lui Taborda, dar trage de la 20 de metri mult peste poarta alb-violetilor

min 3 In tribune nu s-au strans la primul fluier al arbitrului mai mult de 1000 de fani

min 1 A inceput partida dintre Poli si outsiderul competitiei Vointa Sibiu

Echipele de start:
FC Timisoara: Taborda – Scutaru, Burca, Luchin, Sepsi – Contra, Bourceanu, Tames, Curtean – Goga, Nikolic.
Vointa: Zavoi – Forika, Apostol, Grigore, Burlacu – Buican, Miclea, Beza, Tatar – Popa, Negut.

La meciul din aceasta seara in tribunele stadionului Dan Paltinisanu sunt cateva zeci de detinuti de la Penitenciarul Timisoara.