Poli Timisoara pierde dramatic la Bucuresti. Banatenii au luptat si impotriva arbitrilor. Ce s-a intamplat?

TIMISOARA. Primul meci din play-off pentru Poli, disputat astazi la Chiajna, impotriva Stelei a fost unul extrem de disputat si intens. Dupa 60 de minute cu… de toate, banatenii s-au recunoscut invinsi, dar la esecul lor a contribuit si brigada de arbitri care a acordat eliminari pe banda elevilor lui Pero Milosevic.

Era clar din start ca partida va fi stransa, Steaua (locul 4) si Poli (locul 5) aratand momente magice in returul sezonului regulat. S-a mers cap la cap pana in minutul 17, 8-8, apoi pe fondul unor greseli in atac si in aparare ale oaspetilor, Steaua s-a desprins la 13-9. Cu un ultim efort, Poli reduce si intra la pauza la -2, 13-15.

Gazdele incep bine repriza secunda si merg din nou la patru goluri, 18-14, dar violetii, care mai tot timpul au evoluat cu un jucator mai putin pe teren trec in avantaj, 20-19. Arbitrii elimina in continuare jucatorii banateni, mai mult da o eliminare si la banca, iar de la 26-26 in ultimele minute nu se mai poate face nimic. Steaua se impune pana la urma la un scor mincinos, 29-26, intr-un joc in care Poli merita mult mai mult.

Este astfel 1-0 la general, se joaca duspa sistemul cel mai bun din trei jocuri, iar urmatoarea partida se va juca la Timisoara.

Timofte a fost golgheterul partidei cu 8 goluri, iar de la Poli au mai marcat Fenici – 6, Grigoras 4, Chikovani 3, Halca 2, Lasica 2, Stefan 1.

1. O rusine de arbitraj!
    Chiar nu le pasa ca ii vede o tara intreaga!??
    Comentatorul Tv PENIBIL si el, se minuna cum de nu se lasa batuti timisorenii…

• Corect.
      Arbitrii au favorizat, pe fata, Steaua, nu numai prin eliminarile acordate, ci si prin nenumarate faulturi neacordate. Rusine ! Iar comentatorul penibil.
      Rusine Digisport pentru comentator, rusine FRH pentru arbitrii din handbal.