Pledoarie pentru rugby! Spectacol total si victorie la scor in meciul Timisoara Saracens – CSM Bucuresti

TIMISOARA. Sfertul de finala dintre Timisoara Saracens – CSM Bucuresti a fost o adevarata lectie de rugby. Faze spectaculoase duse cu inaintarea, dar mai ales pe treisferturi, aparare agresiva, placaje executate ca la manual, multa determinare si eseuri de play-station. Detinatoarea Cupei Romaniei, gruparea banateana s-a impus dupa o evolutie entuziasmanta, 60-10 (22-3).

Timisoara a rezolvat in mare masura jocul pana la pauza reusind patru eseuri, doar unul transformat, in partea secunda reusind alte sase, dintre care patru au venit cu puncte aditionale. Oaspetii au reusit eseul de onoare, dar si o lovitura de penalitate transformata.

Timisoara merge en-fanfare in semifinale, si va juca urmatorul meci acasa, cel mai probabil sambata viitoare cu Steaua.

Au marcat: Zaharia – rezerva astazi a facut un meci superb reusind 3 eseuri, Tangimana – doua eseuri, Shennan – doua eseuri, Umaga un eseu, Capatana un eseu, Rose un eseu, Calafeteanu a transformat 5 din cele 10 eseuri, respectiv, Tigla – eseu, Ispir – transformare si Fahiua – o penalitate.

Timisoara Saracens: Militaru, Radoi, Tarus, Poparlan, Drenceanu, Ianus, Lazar, Burcea, Calafeteanu, Rose, Shennan, Umaga, Manumua, Tangimana, Conache. Rezerve: Capatana, Taupaki, Maris, Muresan, Pretorius, Gorcioaia, Popa, Zaharia.