Pilotii timiseni au incins motoarele pe macadamul de la Dinias! Vezi care au fost castigatorii! FOTO si VIDEO!

Intre doua etape ale Campionatului Judetean, automobilistii timisoreni au facut spectacol in Campionatul National Auto de Rally Cross care si-a disputat a treia etapa pe pista special amenajata la Dinias.

Traseul a fost parcurs de piloti in doua manse, in clasament punctand cel mai bun timp obtinut.

Debutantii s-au descurcat foarte bine pe macadamul de la Dinias, desi noroiul de pe unele segmente ale traseului le-a dat batai de cap chiar  si piotilor mai experimentati, unii dintre ei fiind nevoiti chiar sa abandoneze.

Mihai Preunca a obtinut cel mai bun timp, 01:56,25 si s-a impus clar in competitia debutantilor. Pe treapta a doua a podiumului la aceeasi categorie a urcat Darco Pelici cu un timp de 01.57, 63, iar locul trei i-a revenit lui David Tarta care a parcurs traseul intr-un timp de 02:00,95.

Video-ul nu poate fi incarcat.

La categoria juniori, pe primul loc s-a clasat Armond Kozak cu un timp de 01:47,84, urmat la doar cateva sutimi de secunda de Adrian Marcovici( 01:47,91), iar pe pozitia a treia s-a clasat Vlad Briscan cu un timp de 01:52,59.

In clasamentul feminin Sucan Larisa a incheiat concursul pe primul loc cu un timp de 02:09,21, urmata de Emanuela Gherle cu 02:15,71.
La Clasa de motorizare I, pe prima treapta a podiumului a urcat Vlad Briscan cu un timp de 01:49,67. Locul II i-a revenit lui Florin Sburlea(01:51,13) , iar locul III, lui Gilles Romain (01:58,63).

Marcovici Adrian a obtinut primul loc la Clasa II cu un timp de 01:48,33, fiind urmat pe pozitia a II-a de Sergiu Tirla (01:51,70) si pe locul III de  Sburlea Florin(01:51,93).

Alexandru Krepelka s-a impus si de aceasta data la Clasa III, cu un timp de 01:50,80, iar lui Sergiu Tirla i-a revenit locul doi la aceeasi categorie dupa ce a parcurs traseul intr-un timp de 01:53,84. Pe ultima treapta a podiumului la Clasa III a urcat Gilles Romain care a parcurs traseul in exact 2 minute.

In clasamentul Open Armond Kozak s-a clasat pe prima pozitie (01:47,84), urmat de Marcovici Adrian (01:47,91) si Briscan Vlad (01:49,67).