Peste 200 de participanti la cea de-a 14-a editie a Maratonului Timisoarei! Vezi care au fost castigatorii! FOTO!

Organizat de Atletic Club Maraton, evenimentul a cuprins mai multe probe,  startul fiind dat din interiorul stadionului Dan Paltinisanu.

Concurenti veniti din toata tara, dar si din afara granitelor au luat starul duminica dimineata la cea de-a 14-a editie a Maratonului Timisoarei. S-a concurat la 5 mai multe categorii: 5 km alergare individual, 10 km alergare individual, semimaraton( 21,0975 km), alergare individual, maraton (42, 195 km) alergare individual si  “Maratonul Companiilor”, 42,195 km stafeta, la care au participat echipe formate din 4 sau 8 concurenti.

Limita minima de varta a fost de 14 ani la primele doua probe si 16, respectiv 18 ani, pentru semimaraton si maraton.
La start s-au adunat in total peste 200 de participanti, iar cel mai in varsta concurent a fost Gheorghe Mosion, in varsta de 80 de ani, participant la proba de semimaraton. De asemenea, intre participanti s-a aflat si un italian care a bifat cursa cu numarul 710. ” A fost o surpriza foarte placuta sa avem anul acesta la start, intre concurentii veniti din 12 tari, inclusiv din Statele Unite si un aleragtor din Italia care a bifat aici cel de-al 710-lea maraton. Am mai avut noi un concurent din Polonia, acum 4 ani care avea 256 de maratoane alergate, dar acum concurentul din Italia l-a depasit cu mult”, a spus Constantin Dumitra, organizatorul evenimentului, care a marturisit insa totodata ca se astepta sa fie prezenti la editia din acest an mai multi timisoreni:„Timisorenii nu vin si stiu de ce, pentru ca, din pacate,  ne lovi de problema neinchiderii circulatiei. Ne rugam la Dumnezeu de fiecare data sa nu se intample vreun incident, pentru ca Politia Rutiera face eforturi dar avem un domn care ne blocheaza pur si simplu competitiile. Aceleasi probleme le-am avut de fiecare data. Ni s-a transmis ca nu se inchide circulatia pentru ca nu este personal si eu mai stiu din ce motive. Sper ca pe viitor sa nu se mai intample acest lucru, sper sa ajungem sa facem si editia a 15-a pentru ca este jubileu”, a mai spus Dumitra.
S-a concurat pe traseul: Stadion- strada Prof. Aurel Podeanu- Calea Stan Vidrighin, sens AEM- Bv. Iosif Bulbuca- strada Aries, cu revenire pe stadionul Dan Paltinisanu.
Evenimentul nu a fost lipsit de mici incidente. Unui concurent i s-a facut rau in timpul cursei si a cazut pe pista din interiorul stadionului Dan Paltinisanu, insa echipajele medicale au fost prezente la fata locului si i-au acordat repede primul ajutor, barbatul revenindu-si apoi.
In proba de 5 km, Andrei Barbut a ocupat primul loc, cu un timp de 15:56 min., urmat de Stefan Milota si Razvan Vladescu, toti trei din Timisoara, iar in ierarhia feminina de la 5 km pe locul I s-a clasat Delia Irimia.
La cursa de 10 km, primul sosit a fost Andrei Leaca din Vatra Dornei, care a scos un timp de 32.07 minute. Acesta a fost urmat de Ionut Siling si de Radu Valentin, ambii din Timisoara.
„De trei ani tot castig aici. Particip de trei ani si de fiecare data am castigat. Fac sport de 5 ani si am trei titluri de campion national, locul trei in Europa la alergare montana si locul 6 la Campionatul Mondial”, a spus castigatorul Andrei Leaca.
In clasamentul feminin al aceleasi probe,  Nicoleta Gherghinescu din Timisoara a ocupat in final locul I, pozitia a doua i-a revenit Olgai Ghinga, iar pe cea de-a treia pozitie s-a clasat Carmen Dumitrescu. Stabilirea ierarhiei de la aceasta categorie a fost intarziata insa de contestatiile aparute dupa ce o concurenta din Turnu Severin a gresit traseul si a reclamat faptul ca nu a fost indrumata pe ruta corecta, alte participante ajungand inaintea sa la finish.
La proba de semimaraton( 21,0975 km) castigator a fost desemnat Marius Bozesan,cu un timp de 1 h si 22,21 min, iar prima femeie care a trecut linia de finish la aceasta categorie a fost Mirela Bratu.
In privanta celei mai dificile probe, cea de maraton, la care participantii au avut de alergat 42, 195 km, Catalin Miclaus a respectat traditia si a castigat si editia de anul acesta cu un timp de 2 h si 47:42 min, iar Silvia Banda a fost castigatoarea probei, la feminin.
„A fost o cursa buna, iar vremea a fost una ideala. Nu mai stiu exact a cata cursa de maraton este pentru mine, cred ca a saptea sau a opta. Nu fac sport de performanta, e doar un hobby, m-am apucat mai tarziu dar a aparut si performata in timp si acum fac acest lucru de placere”, a spus Catalin Miclaus.
Nici copiii nu au fost uitati de organizatorii de la Atletic Club Maraton, fiind organizata o proba speciala pentru ‘pitici” sub numele de „Bambi Maraton”, in cadrul careia micutii au avut de parcurs o tura de stadion, adica 400 de metri. Cea mai mica participanta a fost Ariana Ardelian in varsta de doar 3 ani si 8 luni, care nu s-a oprit din alergat pana nu a parcurs traseul pana la capat, in aplauzele celor prezenti pe stadionul Dan Paltinisanu.
Toti concurentii au primit din partea organizatorilor diplome si medalii de participare, iar ocupantii primelor pozitii au fost recompensati cu vouchere valorice de la 100 pana la 700 de lei si alte premii.